Tre fisk i farger
Foto: Bent Raanes

Tre fisk i farger

Fremgangsmåte

Kjør laksen med 1 eggehvite, ½ ts salt og litt pepper i foodprosessoren til du har en nesten glatt masse. Tilsett 1 dl fløte og 1 ss sitronsaft mot slutten og kjør til den er helt glatt.

Kjør steinbiten på samme måte, men med 2 dl fløte og tilsett spinat/urteblandingen mot slutten

Bruk en liten plastpose eller sprøytepose og fordel de rosa og grønne farsene på lettsaltede rødspettefileter, gjerne i striper eller eget mønster.

Fisken kan så enten dampes på rist i kjele med lokk, gjerne med litt hvitvin, i ca 5 minutter. Du kan også legge filetene i en smørsmurt ildfast form og bake de under aluminiumsfolie i stekeovnen på 200 grader i 8-10 minutter.

Serveres med tilbehør etter smak. Asparges og hollandaise er alltid godt, eller man kan lage en smør/vinsaus av kraften.

Sprøstekte mandelpoteter passer fint, og gir krunsj til retten.

Sendt inn av May Grethe Lerum, FredrikstadOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2008

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med disse er du i akevitthimmelen - men det er 227 andre å velge blant
+
Tester
Den store akevittguiden

Med disse er du i akevitthimmelen - men det er 227 andre å velge blant

Her er oversikten over årets nye akevitter og de 230 akevittene Apéritif har testet de siste årene og som fortsatt er å få tak i. Selvsagt med forslag til hva du kan bruke dem til.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

37 år gammel hvitvin til uvirkelig pris
+
Ukens vin

37 år gammel hvitvin til uvirkelig pris

Eller en 16 år gammel merlot til samme pris – begge kommer med en spesiell historie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Her får du et nytt syn (og smak) på chilensk vin
+
Godbiter i pollisten

Her får du et nytt syn (og smak) på chilensk vin

Gjennom gamle og upodete vinstokker, økologisk dyrking og forsiktig vinmaking skaper De Martino et nytt og spennende møte med chilensk vin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Old-school rødvinskupp fra Portugal
+
Ukens vin

Old-school rødvinskupp fra Portugal

149,90 er utrolig billig for denne økologiske vinen som representerer en solid tradisjon fra det indre av det portugisiske høyland.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fyll kyllingfileten med godsaker
Dagens rett
Kyllingfilet fylt med krydder og ost

Fyll kyllingfileten med godsaker

Gjør kyllingfileten sommerlekker med sesongens friske grønnsaker. Med denne oppskriften og drikkeforslaget er du på sikker grunn.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Her finner du november-utgaven 2025 av Apéritif magasin
+

Her finner du november-utgaven 2025 av Apéritif magasin

Opplev storsatsingen på Nasjonalbiblioteket med Credo og Heidi Bjerkan, møt verdens mest toneangivende kokk gjennom de siste tiårene, Ferran Adria og verdens mest bærekraftige restaurant Aponiente, blant annet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her