Varmrøykt elgkjøtt med stuet knutekål
Foto: Alf Börjesson

Varmrøykt elgkjøtt med stuet knutekål

Slik røyker du enkelt kjøttet selv på kjøkkenet.

Fremgangsmåte

  1. Gni blandingen av salt og sukker, og dernest whisky inn i kjøttet og la det ligge over natten i kjøleskapet.
  2. Tørk godt av og legg i røykeposen. På posen antydes hvor lang røyketiden er for henholdsvis kjøtt og fisk.
  3. Hvis du bruker en kasserolle (som du ikke er så redd for blir svart i bunnen), må du først fylle den med røykeflis i bunn, dernest einer, så et lag med tynne kvister, og til slutt et lag med alu-folie som du har perforert.
  4. Skru  på varmen på fullt og legg kjøttet oppå og legge lokk på. Sett på vifta for fullt og la røykingen pågå i ca 20 minutter.
  5. Ta kjøttet ut og la det avkjøles godt før du skjærer det i tynne skiver.
  6. Server med stuet knutekål eller nepe:
  7. Skrell og skjær knutekål i terninger.
  8. Kok opp lettsaltet vann og la kålterningene koke til lett møre.
  9. Hell av kokevannet og ta vare på det. Kok inn 2 dl matfløte til den tykner.
  10. Smak til med salt og pepper samt litt sitronsaft. Bland i knutekålen og server varm.

Tips: Eventuelle rester av kjøttet blir en deilig forrett hvis du serverer det med noen salatblader, marinerte reddiker samt eple- og yoghurtdressing (1 dl yoghurt gresk type, 1 revet eple, ½ ss sukker, litt salt og noen dråper sitronsaft).

Her finner du mange oppskrifter med elg

Her finner du deilige retter med vilt

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette
+
Ukens vin

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette

Denne rødvinen som smaker aldeles fortreffelig, kommer fra en historisk eiendom eid i dag av en like historisk og ikke minst berømt familie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

100 viner testet: Dette er burgundnyhetene i spesialpolet det blir kamp om
+
Tester

100 viner testet: Dette er burgundnyhetene i spesialpolet det blir kamp om

Det er 2023-årgangen som gjelder og den byr på blandete opplevelser. Det positive er at prisene har stoppet å øke og noen viner er sågar blitt billigere siden forrige årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris
+
Godbiter i pollisten

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris

I dag en doldis i Loire – i hvert fall for den yngre generasjon av chenin-elskere, men disse vinene er fortsatt i det absolutte teten for fascinerende mineralsk tørr chenin blanc.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta
+
Ukens vin

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta

Fra produsenten med det litt uvanlige navnet, kommer en pen håndfull svært vellagete viner i et ytterst gunstig prisleie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Laksemiddagen kan bli ekstra spennende i dag
Dagens rett
Laksefilet med italiensk tomatkompott

Laksemiddagen kan bli ekstra spennende i dag

Laks får ikke lenger et hverdagslig stempel når du ikler den en italienskinspirert drakt som i dagens oppskrift.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

En slik middagsinvitasjon kan ingen motstå
Dagens rett
Kalvestek med pommes anna, rødvinssaus og aspargesbønner med bacon

En slik middagsinvitasjon kan ingen motstå

Be inn på en feststemt søndagsmiddag. Her er oppskrfitene på stek, saus, poteter og grønnsaker.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her