Verdens beste pizzadeig
Foto: Mats Widén

Verdens beste pizzadeig

Pizzadeig blir enda bedre hvis den får heve lenge, som i oppskriften her. Det er Craig Whitson og Tore Gjesteland, fra boka Verdens beste pizza som har komponert den.

Fremgangsmåte

  1. Denne porsjonen gir cirka 1,25 kg.
  2. Rør ut gjæren i vannet i en liten skål.
  3. Ha mel og salt i bollen på en kjøkkenmaskin med eltekrok.
  4. Ha gjærblandingen og fordeigen i bollen med melet.
  5. Kjør kjøkkenmaskinen på lav hastighet, til deigen er blank og smidig (cirka 15 minutter).
  6. Ha deigen over i en annen bolle.
  7. Dekk til bollen med plastfilm, og sett den i kjøleskapet i 24 timer (eller lenger, maks 48 timer).
  8. Ta deigen ut av kjøleskapet. Slå ned deigen, slik at du presser luften ut av den.
  9. Del deigen i ønsket antall deigballer (250 g til en vanlig 30 cm stor pizza), og la dem stå til de er romtempererte (minimum 2 timer).
  10. Sett resten av deigen tilbake i kjøleskapet til senere bruk.
  11. Legg deigballene i en form, og dryss over litt hvetemel.
  12. Dekk til formen med plastfilm, og la deigballene heve til det dobbelte. Nå er de klare til bruk.

Tips: Du kan lage en hurtigvariant av denne deigen ved å bruke 20 g fersk gjær i hoveddeigen istedenfor 10 g. Når du kommer til trinn 5, kan du la deigen heve til det dobbelte i romtemperatur, og deretter lage porsjonsdeigballer som er klare til bruk. Deigen blir imidlertid enda bedre hvis den får heve lenger, som i oppskriften.

Her finner du over 100 pizzaoppskrifter 

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Craig Whitson og Tore Gjesteland, fra boka Verdens beste pizza

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Rosa pannekaker til frokost eller dessert som alle vil like
Ukens kake

Rosa pannekaker til frokost eller dessert som alle vil like

Disse rødbetepannekakene passer til så vel frokost som dessert - eller når bare er «fysen» på noe godt. Uten at du bruker av kvoten for det søte.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 13. februar i Oslo

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner

Smak nydelig mat og vin med levende musikk i bakgrunnen på Villa Paradiso Munch Brygge. Dette blir en kveld du sent vil glemme!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her