Yoghurtsuppe med limesorbet
Foto: Astrid Hals

Yoghurtsuppe med limesorbet

Fremgangsmåte

Limesorbet:
Del limefruktene i to og press ut saften.

Kok opp sukker, limesaft og vann. Ha laken i en vid bolle og sett den i fryseren.

Rør i limesukkerlaken hvert 20. minutt med en visp til den er halvfryst. Det tar ca. 2 timer. Røringen hindrer at det danner seg iskrystaller.

Pisk eggehvitene stive og vend dem inn i den halvfryste limesukkerlaken sammen med limeskallet. Sett sorbeten tilbake i fryseren og fortsett å røre med en visp hvert 15. minutt til den er stiv. Det tar ca. 1 time.

Når sorbeten er stiv, helles den over i en mindre bolle som settes tilbake i fryseren i 30 minutter før servering. Skal den stå til neste dag, bør den pakkes inn i plastfilm.

Vaniljesaus:
Splitt vaniljestangen og skrap ut frøene.

Varm melk, kremfløte, vaniljestang, -frø og halvparten av sukkeret til kokepunktet.

Visp eggeplommer og resten av sukkeret lett sammen.

Hell den varme væsken i eggeblandingen litt etter litt mens du rører med en visp. Hell så sausen tilbake i kjelen.

Varm sausen mens du rører i bunnen av kjelen med en slikkepott. Det er viktig å røre hele tiden for å hindre at eggeplommen stivner i bunnen av kjelen. Når sausen tykner (85 °C), skal den siles over i en bolle.

Sett sausen til avkjøling i kjøleskapet.

Yoghurtsuppe:
Visp yoghurten inn i den kalde vaniljesausen. Smak til med pepper, salt og sitronaft.

Suppen må oppbevares i kjøleskapet til den skal brukes. Oppbevaringstid i kjøleskap er 3 dager.

Når suppen skal serveres, helles den kald i i kalde dype tallerkener.

Bruk en varm spiseskje til å lage små egg av limesorbeten. Legg ett sorbetegg i hver suppetallerken og server suppen med en gang.

Server gjerne bakt banan til suppen også.

Bakt banan:
Forvarm stekeovnen til 120°C.

Skrell og skjær en banan i tynne bånd på langs med en ostehøvel eller i skiver.

Legg båndene på bakepapirkledd stekeplate. Dryss dem med sukker og press litt limesaft på dem slik at de ikke blir brune.

Tørk dem i ovnen i ca. 2 timer. La ovnsdøren stå på gløtt slik at fuktigheten slipper ut.

Sendt inn av Sverre Sætre og Erling Sundal / TINE Desserter

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Bruker skandinavisk sensitivitet i champagneproduksjonen - møt Yvonne Seier Christensen - dansk vinmaker i Côte des Blancs
+

Bruker skandinavisk sensitivitet i champagneproduksjonen - møt Yvonne Seier Christensen - dansk vinmaker i Côte des Blancs

Yvonne Seier Christensen kombinerer det skandinaviske med kunstforståelse, det beste fra Champagne og moderne bærekraftstrategier for å nå sine mål. Og det faller i smak.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Se hvor lekker torsk eller skrei kan bli
Dagens rett

Se hvor lekker torsk eller skrei kan bli

Nå når kvaliteten på torsk/skrei er så fantastisk, får den lov å spille hovedrollen i helgens festmeny. Oppskriften er såre enkel.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne
+
Godbiter i pollisten

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne

For fra Roeros sandjordmonn kommer noen av de mest elegante uttrykkene av druesorten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette
+
Ukens vin

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette

Denne rødvinen som smaker aldeles fortreffelig, kommer fra en historisk eiendom eid i dag av en like historisk og ikke minst berømt familie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag middagen før du går på jobb eller spar den til det kniper
Dagens rett
Pastasalat med sukkererter, valnøtter og egg

Lag middagen før du går på jobb eller spar den til det kniper

Dagens salatoppskrift er som skapt for travle hverdager. Pasta og egg gjør den mettende, selleri og paprika spisser smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Prøv denne supre skalldyrsuppen
Dagens rett
Fiskesuppe

Prøv denne supre skalldyrsuppen

Ikke bare smaker den fortreffelig, denne oppskriften på skalldyrsuppe er både enkel og lettlaget. Og den er en fin måte å drøye de eksklusive skalldyrene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her