Alternative lukkemekanismer i vinflasker

I vår serie omkring feil på vin der årsaken skyldes korkens materiale/behandling har vi fått Frithjof Nicolaisen, kvalitetssjef hos Arcus Produkter, til å utrede hans erfaring på området.
Redaksjonen
06 April 2001 - 16:07

Foranledningen for denne utredningen var et spørsmål fra én av våre oppvakte lesere som hadde lagt følgende innslag på våre diskusjonssider: -Er korkene helt tette, eller klarer man å etterlikne effekten fra naturkork som slipper gjennom litt "luft". Vil vinen modnes med en helt tett kork?

Det finnes flere alternativer til naturkork i lukke av vinflasker. Grunnen til at vintappere har sett etter alternativer er de feil som vinen har fått ved bruk av naturkork. Tyve flasker som er lagret likt kan gi forskjellig smak etter noen år på grunn av korken. I tillegg kommer lekkasjer og oppsmuldring når korken trekkes ut.

Skrukapselen er en helt tett lukke, men produsentene har vegret seg fordi man trodde publikum opplevde dette som enkel vin. Til tross for dette har endel produsenter i Clare Valley i Australia tappet dyr Riesling med skrukapsel.

Utseende
Siden plastkorkene ser ut som naturkork er det dette som er foretrukket. I 1990 var det to produsenter av slike og i dag er det omlag 50 produsenter. Den største australske vinprodusenten, Southcorp som nylig fusjonerte med Rosemount, har 44 prosent av alle flaskene sine tettet med plastkork. Ja selv en av verdens 10 beste viner, nemlig Grange, er i eksperimentsammenheng lukket med plast. - All Grange som selges er med naturkork, fordi vi ikke kjenner modningen og plastkorkens egenskaper over lengre tid. Vi har f.eks sett på lagring inntil to år fordi vi hovedsakelig tapper vin for konsum innen to år. Disse forsøkene viser at plastkork er like god som naturkork, sies det fra det hold.

Luft-tett
De viser også som innsender riktig påpeker at der en tettere lukke enn naturkork og vi antar derfor at vinen ikke får de ønskede lagringsaromaene vi f. eks kjenner fra kvalitetsvin med blant annet druesorten cabernet sauvignon. På trettitallet ble det funnet at lagringsaromaene var et resultat av en helt hermetisk tett lukke, men de siste tyve år er dette modifisert noe. Nå mener forskningen at det er en viss mikrotilgang av luft under lagringen.

Jeg understreker mikromengder idet naturkorken er en utrolig god barriere mot gassgjennomgang. Men samtidig har vi paradokset at den er tilsvarende lik med hvordan røykelukt setter seg i klærne. Det er vist hvordan impregnert treverk (behandlet med klorfenoler) i nærheten av vinflasker har gitt trikloranisol som har diffundert gjennom kork og skjemmet vinen. Impregnerte ornamenter i samme rom som vin oppbevares, samt behandlede trepaller for transport kan også være faktorer som er med på å gi naturkorken et dårligere rykte enn fortjent.

Antallet klager synker
Man anslår med at omlag 2 prosent av all vin som produseres er befengt med feil direkte relatert til korken. En stor varekjede i England fikk redusert kork-klagene med 33% etter de gikk over til plastkork. Og Marks & Spencer hevder at arbeidet forbundet med retur av én flaske vin koster forretningen 15 pund mens gjennomsnittprisen for en flaske i butikken er på fem pund. Den britiske vinimportørforeningen hevder at det de kaller "tainted" vin koster dem 100 millioner pund i året. Ikke rart at man har lett etter alternativer.

Informasjon viktigst
Plastkorken blir godt mottatt der man informerer. I en forbrukerundersøkelse blant vinkjøpere i Adelaide, endret holdningen til plastkorken seg sterkt før og etter de fikk lese en artikkel om hvorfor man brukte plastkorker. Her i Norge har vi fått litt negative reaksjoner fra restauranter som bruker de store korketrekkerne festet til bord fordi korken har gått inn i flasken. Noen har også klaget på at den er vanskelig å sette inn i flasken igjen og den tredje reaksjonen er fra miljøaktivister som hevder at fuglearter går tapt i korkskogene i Portugal når man går vekk fra å dyrke korkeika. Det er ikke et kostnadsspørsmål som får vinprodusenter til å se etter alternativer, men plastkorken er billigere enn den dyreste naturkorken og dyrere enn billigere korkekvaliteter som brukes på volumvarene.

Se også vår meningsmåling på korkvalg. Innholdet i denne artikkelen vil også bli lagt inn på våre FAQ-sider.

Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil
Annonse

Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil

Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.

Les hele saken

Artikler detail - section 11

Gresskarpai er et must denne uken
Ukens kake

Gresskarpai er et must denne uken

Enten du feirer Halloween eller ei, må du bare prøve denne oppskriften på gresskarpai på amerikansk vis.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett

Knallgod barolo for pengene
+
Godbiter i pollisten

Knallgod barolo for pengene

Denne har bare økt med en hundrelapp på 10 år.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett 2

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg
+
Ukens vin

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg

Denne sørafrikanske hvitvinen har fått mye uønsket oppmerksomhet – men nå er kritikken stilnet – og vinen er et like godt kjøp som alltid.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Ukens vin

Har skapt moderne vinhistorie av historiske viner
+

Har skapt moderne vinhistorie av historiske viner

Å skape det nye Napa Valley gjennom fem oppkjøp i løpet av to år, er en storstilt ambisjon, men Carlton McCoy og Lawrence Wine Estates er på god vei. Den største omveltningen er i vinmarkene som alle nå dyrkes biodynamisk.

Les hele saken
Forsiden akkurat nå
Gresskarpai er et must denne uken
Ukens kake

Gresskarpai er et must denne uken

Enten du feirer Halloween eller ei, må du bare prøve denne oppskriften på gresskarpai på amerikansk vis.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Knallgod barolo for pengene
+
Godbiter i pollisten

Knallgod barolo for pengene

Denne har bare økt med en hundrelapp på 10 år.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

To deilige brunelloer på et pol nær deg
+
Godbiter i pollisten

To deilige brunelloer på et pol nær deg

I basisutvalget finnes de faktisk to gode brunelloer fra to gode naboer og til supre priser. Så heldige er vi.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Du kan bare glede deg til å fylle glasset med denne
+
Ukens vin

Du kan bare glede deg til å fylle glasset med denne

Det er nå vi vil ha kjøttfulle rødviner fra Rhône. Og denne byr på utrolig god valuta for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Suppe og pannekaker funker fortsatt
Dagens rett
Pannekaker og betasuppe

Suppe og pannekaker funker fortsatt

Pannekakeoppskriften er gjort litt sunnere, og suppeoppskriften er litt raskere. Ellers er det mye 60-tall over dagens middag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg
+
Ukens vin

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg

Denne sørafrikanske hvitvinen har fått mye uønsket oppmerksomhet – men nå er kritikken stilnet – og vinen er et like godt kjøp som alltid.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her