Ettertraktet utfordring

I Galicia og Rias Baixas produseres noen av Spanias beste hvitviner av druen albariño. Men det spesielle klimaet er en rammebetingelse som gir livet for vinbonden en ekstra dramatisk dimensjon.
Aase E. Jacobsen
08 Oktober 2000 - 13:19

Galicias taggete og værutsatte kyststripe har mye til felles med norskekysten bare at den er enda grønnere og helt frostfri. Kanskje var det derfor vikingene gjorde utallige raid her for 1000 år siden. Eller kanskje var det for vinens del, for etter sigende skal druedyrking ha foregått helt siden romertiden, og vikingene var som kjent glade i godt drikke. Vindruedyrkingen er imidlertid den største forskjellen mellom det nordeuropeiske atlanterhavsklima og Galicias. Eller Rias Baixas som den vinproduserende delen av området benevnes.

I dette usedvanlig fuktige klimaet - luftfuktigheten vaker oppunder 100 gjennom hele vekstsesongen - er vindruedyrking en stor utfordring. Selv om vi snakker om Spania, er den klimatiske distansen til eksempelvis Rioja og Navarra enorm. Nedbørsmengden er tre ganger så stor. Og gjennomsnittstemperaturen i vekstsesongen er på linje med de nordligste vindyrkingsområdene i Europa.

Perfekt til sjømat
Her må druene altså kjempe mange kamper før de ender som vin. - Vi har alle typer tenkelige sykdommer som måtte ramme vinstokkene her, understreker Richard Grant, eksportdirektør for Pazo de Barrantes og fortsetter: -Meldugg er et konstant problem. Og det er umulig å unngå bruk av sprøytemidler for å bekjempe denne plagen. Derfor er økologisk drift lite utbredt. Men produktene blir stadig bedre og mer miljøvennlige.

Det er derfor ikke mange druetyper som klarer å tilpasse seg disse forholdene. Røde druer er nesten ikke-eksisterende og de vinene som lages er av relativt beskjeden interesse. Den ypperste og dominerende sorten er den hvite albariño som dessuten er unik for dette klimaet. Og er for øvrig den samme druen som dyrkes helt nord i Portugal på den andre siden av elven Miño (Minho) men der under navnet alvarinho.

En av årsakene til at denne druen klarer seg bedre enn alle andre i dette regnfylte hjørnet av Spania er at den modnes i løpet av en måned. Normalt er det solrikt og svært varmt fra 15. juli frem til nærmere 15. september og det er akkurat den tiden denne druesorten som er relativt liten med tynt skall, trenger for å utvikle det riktige forholdet mellom sukker og syre.

Albariño gir normalt fruktige viner med god friskhet og lett avtrykk fra det granittholdige jordsmonnet som hovedsakelig består av sand. Den flotte syren disse vinene byr på gjør dem til det mest perfekte følget til den galiciske sjømaten som alltid kommer rett fra havet og opp i grytene eller på grillen. Og alene er verdt en tur til området.

Gjenoppdaget sent
Albariños opprinnelse er forskerne ennå ikke kommet til enighet om. Noen tror den har felles opphav med riesling og andre antyder sauvignon blanc. Fremtidige DNA-tester vil gi svar på spørsmålet.

Alle er i hvert fall enige om at druen ble brakt til området fra Frankrike, trolig av franske munkeordner som slo seg ned i området på 1200-tallet. Katedralen i Santiago de Compostela som skal huse de jordiske levningene til apostelen Jacob innehar en meget sterk posisjon i det katolske kirkesamfunn og har vært et mål for pilegrimer i tusen år. I Middelalderen valfartet en halv million pilegrimer til området, og hvor det er pilegrimer er det også vinproduksjon. Slik oppnådde vinen herfra en høy status gjennom store deler av det forrige årtusen.

Det er også en tett link mellom områdets sjømat og kirken, for fortsatt bruker pilegrimene kamskjellet som symbol. Kamskjell heter som kjent coquille St. Jacques på fransk - og det betyr rett og slett sankt Jacobs skjell. Kamskjellet er naturlig nok symbolet for denne regionen.

Området fikk en kraftig knekk etter phylloxera og det var først på åttitallet at vin fra Rias Baixas ble gjenoppdaget. Det var jappetid i Spania, og chice restauranter i Madid og Barcelona var på jakt etter hvite viner tilpasset det moderne kjøkken. Spanske hvitviner hadde på den tiden ennå ikke gjennomgått ansiktsløftningen som vi kjenner i dag. Men Rias Baixas-vin er tradisjonelt blitt konsumert mens den er ung og frisk. Vinen falt derfor raskt i smak.

Høye priser
På 20 år er beplantningen av vinstokker mer enn tidoblet innen Rias Baixas. I dag dekker vinmarkene ca 2000 hektar fordelt på 4.400 vinbønder! De fleste vinmarkene er altså små hagebruk. Det finnes kun 150 vinproduserende enheter innen DO''et. Og bare 20-30 med en produksjon på mer enn 2.500 flasker.

På grunn av de mange små enhetene som er relativt tynt beplantet er produksjonen begrenset, ca 8,5 millioner flasker i 1999 for hele DO''et. Selv om usedvanlig regnrike år som 1998 kan redusere volum til under en tredel. Mesteparten av dagens produksjon, faktisk hele 90 prosent, konsumeres innenlands.

Hvitvinsforbruket er i motsetning til resten av verden fortsatt i vekst i Spania. Vin fra Rais Baixas er noe av det mest ettertraktede og oppnår derfor svært høye priser sammenlignet med eksempelvis hvitvin fra naboområdene lenger inn i landet. De høye prisene skaper imidlertid problemer i eksportmarkedene. Men motivasjonen for å eksportere er likevel økende blant produsentene.

Foto: Jan H. Amundsen

Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil
Annonse

Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil

Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.

Les hele saken

Artikler detail - section 11

Lag en vri på gravlaksen
Dagens rett

Lag en vri på gravlaksen

Tyttebær er egnet til mer enn å være følge til kjøttkakene. De gjør underverker med laks som både kan spises gravet, stekes eller grilles.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett

Kjør denne gavepakken til julekosen – eller som julegave i siste liten - den er på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

Kjør denne gavepakken til julekosen – eller som julegave i siste liten - den er på 60+ pol

Du loves en hvitvin med stor dybde og kompleksitet og til en veldig god pris.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett 2

Kupp på «verdens beste» alkoholfrie vin
+
Ukens vin

Kupp på «verdens beste» alkoholfrie vin

Med dette på julebordet, blir du faktisk glad for å gå for alkoholfritt.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Ukens vin

Slik lager du en vegetarisk vri på julemenyen
Guide
Vegetarisk jul

Slik lager du en vegetarisk vri på julemenyen

Julesnurrer til forrett og vegister med rødkålslaw til hovedrett gjør den som velger grønt lykkelig også på julaften.

Les hele saken
Forsiden akkurat nå
Lag en vri på gravlaksen
Dagens rett

Lag en vri på gravlaksen

Tyttebær er egnet til mer enn å være følge til kjøttkakene. De gjør underverker med laks som både kan spises gravet, stekes eller grilles.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Kjør denne gavepakken til julekosen – eller som julegave i siste liten - den er på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

Kjør denne gavepakken til julekosen – eller som julegave i siste liten - den er på 60+ pol

Du loves en hvitvin med stor dybde og kompleksitet og til en veldig god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Når beaujolais nouveau er vel over, er det tid for å gå tilbake til ekte vare
+
Godbiter i pollisten

Når beaujolais nouveau er vel over, er det tid for å gå tilbake til ekte vare

Det er ikke til å komme fra at det er med beaujolais fra de 10 cru-ene, at det blir spenning. Og denne for Norge nye produsenten overbeviser stort.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg
+
Ukens vin

Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg

Tre virkelig gode syraher servert på ulike måter, men fra samme magiske hånd.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Juleskinke hører med på en ekte julemeny
Dagens rett
Juleskinke med sennepsaus og ovnsbakte rotgrønnsaker

Juleskinke hører med på en ekte julemeny

Enten du planlegger et julekoldtbord eller en meny med flere retter, er denne oppskriften på juleskinke verd å prøve ut.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Kupp på «verdens beste» alkoholfrie vin
+
Ukens vin

Kupp på «verdens beste» alkoholfrie vin

Med dette på julebordet, blir du faktisk glad for å gå for alkoholfritt.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her