Kinesisk vin
Her kjĂžper man vin for ansiktets skyld

Her kjĂžper man vin for ansiktets skyld

Kinesisk vinproduksjon vokser, og er i lÞpet av fÄ Är verdens stÞrste. FÞrst og frems er det for hjemmemarkedet som vokser med rakettfart.
Redaksjonen
05 August 2015 - 10:27

Det er derfor lite sannsynlig at nordmenn vil fukte sine ganer med Altitwine fra Yunnan i sĂžr, sĂžte hvitviner fra Xinjiang i vest eller den sĂžte risvinen Tibetandry. Kineserne derimot kjĂžper vin for Ă„ vise at de har god smak og moderne stil.

Den kinesiske vinproduksjonen vokser hvert eneste Är. IfÞlge Johnson Qu fra China Wine Info produserte Kina i 2010 rundt en million tonn vin fra sine 72.000 hektar og 600 vingÄrder. Og i fÞlge det franske senteret for vitenskapelige studier (CNRS) blir Kina verdens stÞrste vinprodusent innen 2018.

– Det handler om Ă„ vise ansikt, sier Zhu Li, tidligere vinprodusent som nĂ„ jobber for distributĂžren og importĂžren Vats Liquor Chain Store Management Co. LTD om vinsalgets fremgang i Kina. “Å vise ansikt” kan sammenlignes med Ă„ oppnĂ„ ĂŠre og er et kjent Ăžst-asiatisk fenomen som finnes i bĂ„de Kina, Korea og Japan. Man kan enten fĂ„ ansikt eller miste ansikt. Ved Ă„ gi bort en dyr rĂždvin i gave til sjefen, for eksempel, eller by pĂ„ dyr vin til maten i store selskaper, “fĂ„r” man ansikt. Zhu, som har bodd lenge i Frankrike, fortsetter pĂ„ perfekt fransk: ”Fortsatt drikker de fleste kinesere Ăžl eller baijou (kinesisk sprit lagd av Durra-planten), men flere og flere fĂ„r Ăžynene opp for vin.”

 

Det er fortsatt fÄ utenfor Kina som har hÞrt om og langt mindre smakt kinesisk vin. Om lag 90 prosent av det som produseres gÄr til det hjemlige markedet, ifÞlge Jim Boyce, forfatter av bloggen grapeswallofchina.com, som tar for seg Kinas vinmiljÞ. Det er noen fÄ merker som dominerer markedet; Great Wall, Changyu og Dynasty er de mest kjente, og ifÞlge Qu fra China Wine Info har fÞrstnevnte i overkant av 20 prosent av det kinesiske markedet.

Mangfold og Mengde

Qu forteller at halvparten av alle vinranker i Kina er av typen cabernet sauvignon, noe som gjÞr at kinesisk vin er forholdsvis lik pÄ smak. De andre mest brukte druene er cabernet franc, merlot, chardonnay, riesling og welschriesling.

Kina har mange omrĂ„der hvor det dyrkes vindruer, alle med meget forskjellige forutsetninger og klima. I nordĂžst er Jiaodong-halvĂžya ved kysten kjent for Ă„ ha meget gode forhold for dyrking av vin, med mye sol og nedbĂžr. Her dyrkes over 40 prosent av alle vindruer i Kina. I Hebei-provinsen ligger Changli-regionen med sin 300 Ă„r lange tradisjon for vinkultivering. Changli kalles ofte “Kinas Bordeaux” ettersom brorparten av all dyrkbar mark benyttes til vinformĂ„l. I Kinas stĂžrste provins, Xinjiang, med sine enorme Ăžrkener og muslimske befolkning, er det nĂ„ over 20 forskjellige vinprodusenter. IfĂžlge Qu er det mest sĂžte viner av cabernet sauvignon, merlot og syrah som produseres her.

OgsÄ i nordvest finnes Ningxia-provinsen med avleiringsjord, tÞrt klima og mye sollys, hvilket gir gode forhold for vindruer. Regionen produserer alene 12.000 tonn vin i Äret. Provinsen regnes for den beste for dyrking av vindruer i Kina, og i det siste har tung investering gjort at dagens 3.000 hektar i lÞpet av fÄ Är skal kunne Þkes til 14.000. Det antas at Ningxia med dette vil kunne produsere opptil 100.000 tonn vin hvert eneste Är.

 

Munker

De mere eksotiske regionene i Kina Yunnan og Tibet, satser ogsÄ pÄ produksjon av de edle drÄpene og seiler opp som utfordrere. Pang Jian fra produsenten Shangri-La viser stolt frem Tibetandry, en risvin som etter sigende kan dateres tilbake til en oppskrift fra 1848:
– For mange hundre Ă„r siden kom det europeiske munker til Tibet. De blandet sine vintradisjoner med tibetanernes egen mĂ„te Ă„ lage risvin pĂ„, og kom opp med en meget spesiell vin, sier Pang og legger til smilende:
– Vi i Shangri-La sitter pĂ„ oppskriften og i dag er dette en av de mest populĂŠre vinene i det sĂžrlige Kina. Men jeg tror ikke du kommer til Ă„ like den for den er veldig sĂžt, passer best til sjĂžmat. Jeg fĂ„r med en flaske hjem til prĂžving og kan bekrefte det sĂžtlige innholdet. Pang sier at de Ă„rlig produserer 750.000 kasser og at de med det er den sjette stĂžrste vinprodusenten i Kina.

I fĂžlge Pang er det imidlertid europeisk vin, og sĂŠrlig rĂždvin, som er fremtiden. Shangri-La produserer selvfĂžlgelig ogsĂ„ druevin og har sitt eget “slott” ved navn Marna. Dette ligger i Yunnan og det fokuseres pĂ„ kvalitet og eksklusivitet.
– Middelklassen og de rike begynner Ă„ fĂ„ Ăžynene opp for vin, sier Pang som mener de fattige og de unge fortsatt foretrekker Ăžl og den lokale spriten baijou.
– Folk som vil vise at de er moderne og at de har god smak, kjĂžper gjerne rĂždvin for Ă„ imponere. Med sine 477.000 dollarmillionĂŠrer har Kina nok av pengesterke mennesker med behov for Ă„ vise seg fram. Det er denne mĂ„lgruppen Pang Ăžnsker Ă„ treffe og viser fram Altitwine. Denne er produsert i et omrĂ„de, Yunnan, som ligger nesten 2.000 meter over havet, i en av Shangri-La’s 200 hektar med vinmarker.

 

Made in China?

Men stor etterspÞrsel er ikke nÞdvendigvis godt nytt for kvaliteten pÄ vin i Kina. Jim Boyce forteller at det er svÊrt vanskelig Ä vite hvilke viner som er gode og hvilke som er dÄrlige, nÄr man kjÞper fra de store produsentene. Selv om en flaske kan koste sÄ mye som 3.000 kroner, gir det ingen garanti for at innholdet matcher prisen.
– Kineserne drikker vin for Ă„ fĂ„ ansikt, sier ogsĂ„ Boyce og peker pĂ„ at ”smaken dermed er noe underordnet”.
– Dessuten, fortsetter han, er etterspĂžrselen mye stĂžrre enn tilbudet og produsentene kan dermed tjene penger pĂ„ Ă„ selge laber vin, framfor Ă„ satse pĂ„ kvalitet.

– Det finnes mange produsenter som vet veldig godt hvordan det lages utmerket vin, men insentivene er ikke pĂ„ plass for Ăžyeblikket,” sukker Boyce. Det hjelper heller ikke at du kan risikere Ă„ finne noe helt annet enn det som stĂ„r pĂ„ innholdsfortegnelsen, nĂ„r du kjĂžper en flaske kinesisk vin. Som i de fleste andre bransjer i Kina, er vinbransjen utsatt for forfalskning og uekte varer:
– De putter vin fra sĂ„ forskjellige steder som Chile og Australia i hvilken som helst flaske og later som om den er kinesisk, avslutter Boyce sardonisk. Det er hos de store produsentene slike skandaler er blitt oppdaget. Men det finnes de som gjĂžr det smĂ„tt og som satser pĂ„ kvalitet. Grace Vineyards produserer under en million flasker i Ă„ret, men er ifĂžlge Boyce de som produserer den beste vinen i Kina.
– Det kan vĂŠre vanskelig Ă„ fĂ„ tak i den, du finner ikke Grace Vineyards i den lokale butikken, sier Boyce.

Eksport

Zhu Li fra Vats Liquor medgir at flertallet av kineserne fortsatt ikke setter pris pÄ god rÞdvin, men mener det gÄr rette veien.
– Kina er et stort land med fĂ„ vinkonsumenter, men det vokser veldig fort, sier Zhu. – Flere og flere kinesere er nĂ„ pĂ„ jakt etter kvalitet, fortsetter han.

– Og de kjĂžper ikke bare utenlandsk vin; nĂ„ begynner kinesisk vin Ă„ bli viktigere, sier Zhu fĂžr han legger til at ”vi satser pĂ„ kvalitet og kun ekte vare”. Men kinesisk vin er ennĂ„ ikke god nok eller kjent nok for eksport.
– Den eneste kinesiske vinen som blir eksportert i dag er nok gjennom kinesiske restauranter i utlandet, sier Zhu. – Og da forblir den en kinesisk vare uten gjennomslagskraft til nye markeder.

Foto: Cephas

Aase hjelper deg: FĂ„ polets beste kjĂžp sendt rett til din mobil
Annonse

Aase hjelper deg: FĂ„ polets beste kjĂžp sendt rett til din mobil

Du stÄr pÄ polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nÊr: Bestill vÄr sms-tjeneste og du fÄr tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede stÄr i polhyllene.

Les hele saken

Artikler detail - section 11

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett

Om du var i tvil: Nordnorsk whisky konkurrerer pÄ likefot med de beste skottene
+
Tester

Om du var i tvil: Nordnorsk whisky konkurrerer pÄ likefot med de beste skottene

Det er fasit etter Ă„ ha testet 30 brennevinsnyheter som lanseres i spesialpolet 12. mars.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett 2

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene
+
Tester

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene

De er strengt tatt ikke nyheter, men gamle kjenninger som har fÄtt en velfortjent plass i basisutvalget.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Ukens vin

Det er lett Ä se hvorfor Thermenregion kalles Østerrikes CÎte d'Or
+

Det er lett Ä se hvorfor Thermenregion kalles Østerrikes CÎte d'Or

Østerrike er ikke kjent for Ä ha lettsolgte navn pÄ sine vinregioner og druesorter. Men like fullt satses det pÄ Ä bringe Thermenregion opp og fram i lyset etter mange Är i skyggen, uten Ä mÄtte bruke sammenligningen med Burgund.

Les hele saken
Forsiden akkurat nÄ
Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nÄ - 2

Om du var i tvil: Nordnorsk whisky konkurrerer pÄ likefot med de beste skottene
+
Tester

Om du var i tvil: Nordnorsk whisky konkurrerer pÄ likefot med de beste skottene

Det er fasit etter Ă„ ha testet 30 brennevinsnyheter som lanseres i spesialpolet 12. mars.

Les hele saken

Forsiden akkurat nÄ - 3

Denne baroloen ser du ikke sĂ„ ofte – sĂ„ benytt sjansen
+
Godbiter i pollisten

Forsiden akkurat nÄ - 4

Test ulike uttrykk for Wachau-grĂŒner til utrolig god pris
+
Ukens vin

Test ulike uttrykk for Wachau-grĂŒner til utrolig god pris

Deres friskhet, fruktighet og ulik grad av terroiravtrykk gjÞr dem til supre matviner. Og perfekte til Ä mÞte vÄren med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nÄ - 5

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters pÄ Kullt
Matkurs og vinkurs
Winedinner 26. mars i Oslo

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters pÄ Kullt

Den 26. mars tar den historiske vinprodusenten, Vietti, turen til Kullt for Ă„ gi deg en kveld du sent vil glemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nÄ - 6

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene
+
Tester

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene

De er strengt tatt ikke nyheter, men gamle kjenninger som har fÄtt en velfortjent plass i basisutvalget.

Les hele saken
FÄ ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver sÞndag fÄr du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene vÄre her