At Maaemo fÄr tre stjerner, at Oslo fÄr en ny stjernerestaurant gjennom Kontrast og at Stavanger fÄr sin fÞrste gjennom Re-naa, er akkurat det Norge trenger nÄ for Ä markere seg som en gastronomisk destinasjon pÄ linje med resten av Norden.
Det kan ikke kalles annet enn en sensasjon at Maaemo mottar sin tredje stjerne bare litt over fem Är siden Ă„pningen.Â
Maaemos kjÞkkensjef Esben Holmboe Bang mottok de tre stjernene med (tilsynelatende stoisk) ro. I en epost utrykker han tydelig at dette varmer godt: Det er en vakker drÞm som oppfylles og den nye Michelin-guiden gjenspeiler det spennende bidraget den nordiske regionen gir til verdensgastronomien. Han legger til: Selv om det er en fantastisk utmerkelse Ä fÄ tre stjerner, har vi ingen planer om Ä hvile pÄ laurbÊrene og skal jobbe hardt for Ä pushe det norske kjÞkken og bli enda dyktigere i det vi gjÞr.
At Kontrast og Mikael Svensson fĂ„r sin fĂžrste stjerne har vĂŠrt et av de sterkeste ryktene foran den nye Michelin Nordic-guiden. Som altsĂ„ ogsĂ„ har vĂŠrt utenfor storbyene. Dermed kan Svein-Erik Renaa i Stavanger hĂžste sin fĂžrste stjerne for sin restaurant Re-naa. Â
Smalhans er Norges nye tilskudd pÄ BIB-Gourmand-siden. Det er snakk om restauranter som gir ekstra god valuta for pengene.
Resultatet fra resten av Norden ble ogsÄ klart i dag. Geranium i KÞbenhavn fikk sin tredje stjerne samtidig med Maaemo.
Slik gikk det til da Geranium feiret fem Är
Og FĂ€viken utenfor Ă re i Sverige fikk sine to stjerner.Â
Dette kan du oppleve pÄ FÀviken
Nye enstjernere i Sverige er Sushi Sho (Stockholm), Borgholm (Ăland), Upper House (GĂžteborg) og PM & VĂ€nner i VĂ€xjĂž. I Danmark: Kadeau (Bornholm), Fredriksminde (PrĂŠstĂž), Kong Hans KĂŠlder (KĂžbenhavn) og Hennes Kirkeby's Kro (Esbjerg).Â