To tredeler av årsproduksjonen på 300.000 flasker skal være produsentens hovedvin. Inntil videre vil noen få viner fra de aller beste vinmarkene fortsatt blir lagt ut for salg, mens mesteparten av de beste druene skal inngå i hovedcuvéen som lanseres i juni 1998. Etter hvert skal supervinene "smeltes" sammen til en toppcuvée, men det blir ikke med det første, i følge slottets direktør August Kesseler som for øvrig har testet ut systemet gjennom sitt eget vingods. Med navnet sitt på etiketten lager han én Riesling og én Silvaner. Den første, som er tilgjengelig i Norge (BU 30232, kr 146), er en stram og fin riesling med svært fine syrer. Teknisk sett er det en QbA halbtrocken, men det står nok bare på etiketten fordi loven sier det. Silvaneren er en meget god og uttalt versjon av druen: Fin fylde og gode syrer med en touch sødme. Den nærmeste tiden er det derfor Schloss Reinhartshausens viner med de "gamle", blå etikettene som fremdeles gjelder. Erbacher Michelmark Riesling Kabinett trocken 1994 (BU 30233, kr 149) har utviklet rieslingpreg, mye mineraler, gode syrer og frisk finish. Prøv den til sommerens skalldyrretter. Tekst: Aase E. Jacobsen 22.08.98
Tysk revolusjon
Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil
Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.
Les hele sakenArtikler detail - section 11
Bak en deilig plommekake
Norske plommer er fantastiske, men har veldig kort sesong. Bak denne kaken nå. Her er oppskriften.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett
Kule hvitviner som gjenskaper historien
Sherry har en gyllen fortid, før forsterkningen, som stadig flere yngre vinmakere henter fram igjen.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett 2
Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Ukens vin
Sierra de Gredos-produsent hardt rammet av brann
Bernabeleva som er en av de mest populære produsentene i Sierra de Gredos nær Madrid, måtte ta den største støyten.
Les hele sakenBak en deilig plommekake
Norske plommer er fantastiske, men har veldig kort sesong. Bak denne kaken nå. Her er oppskriften.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 2
Kule hvitviner som gjenskaper historien
Sherry har en gyllen fortid, før forsterkningen, som stadig flere yngre vinmakere henter fram igjen.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 3
Disse vinene er usannsynlig billige
Årsaken er knyttet til eieren som får sin «lønn i himmelen».
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 4
Røverkjøp til grillmaten
150 kroner er for et kupp å regne for denne spanske rødvinen.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 5
Pizza smaker ekstra godt med hvit saus
En velsmakende pizza trenger verken tomatsaus eller kjøtt. Hemmeligheten bak en god pizza er nemlig tilbakeholdenhet som her med squash.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 6
Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.
Les hele saken