Bærpai
Foto: Olha_Afanasieva

Bærpai

Det er nesten ikke den frukt som fungerer i denne paioppskriften. Tykk deilig vaniljekrem og sprø paibunn tar imot det meste av søt og/eller syrlig frukt.

Fremgangsmåte

Paibunn:
Smuldre smøret i melet, tilsett vannet og elt til en fast deig, gjerne i en matprosessor. Avkjøl deigen noe og kjevle den ut mens den fortsatt er litt myk. Du kan også trykke deigen direkte ned i paiformen. Prikk deigen med gaffel for å unngå at den hever seg. Stek i ovnen ved 200 °C i 10-15 minutter til bunnen er svakt gyllen.
 
Eggekrem:
Skrap ut vaniljefrøene og ha dem i en kjele sammen med resten av ingrediensene. Varm opp under omrøring til kremen begynner å tykne fra bunnen. Trekk kjelen til side når det tykner raskere enn du rekker å røre jevnt, ellers kan kremen "sprekke". Sett kjelen tilbake på platen for å tykne videre til passe konsistens. Avkjøl i kaldt vann.
 

Fyll den avkjølte paibunnen med eggekrem og legg tett i tett med bær fra midten og utover til det er igjen et par centimeter til kanten. Pynt med sitronmelisseblader i feltet uten bær.

Mange flere kaker du kan bake finner du her

Lyst til lage en annen pai så finner du de her

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Her får du svært så praktiske kokketips

Få ukens kake som nyhetsbrev 

 

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Indrefilet er aldri feil - din nye favoritt er med Parma-skinke med urteolje og bakte rotgrønnsaker
Dagens rett

Indrefilet er aldri feil - din nye favoritt er med Parma-skinke med urteolje og bakte rotgrønnsaker

Med både Parma-skinke, urteolje og bakte rotgrønnsaker er du sikret suksess - enten du steker kjøttet i panne eller på grillen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

By på noe av det beste Norge har å by på denne helgen
Dagens rett

By på noe av det beste Norge har å by på denne helgen

Store ferske kamskjell er fantastisk å grille eller steke. Du behøver svært lite tilbehør for at det skal smake himmelsk, men det gjør det med denne enkle jordskokkpureen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Valtellinas cru-er utfordrer Piemonte, men med sin helt egen karakter
+
Godbiter i pollisten

Valtellinas cru-er utfordrer Piemonte, men med sin helt egen karakter

Disse tre enkeltvinmarksvinene viser med full tyngde de store forskjellene innad i Valtellina - og til nebbiolo fra Piemonte.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Lykkelig gjensyn med en vin som blir stadig mer trendy
+
Ukens vin

Lykkelig gjensyn med en vin som blir stadig mer trendy

Vi snakker om en rødvin fra et glemt område i det sørvestlige Frankrike.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Få fart på smaksløkene med tapasklassikeren chili- og hvitløksmarinerte reker
Dagens rett

Få fart på smaksløkene med tapasklassikeren chili- og hvitløksmarinerte reker

Denne spanske tapas-klassikeren slår aldri feil; scampi, tigerreker eller tropiske reker som har trukket til seg maksimalt med smak av hvitløk og chili.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Nå er det dry martinitid
+
Ukens drink

Nå er det dry martinitid

Når temperaturen utendørs blir lavere, må det mer kraft i drinken. En martini som denne er derfor midt i blinken.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her