Bagels i dampovn
Hobbykokken/Electrolux

Bagels i dampovn

Fremgangsmåte

  1. Hell alle ingrediensene i en bakebolle og elt på medium hastighet i ca. 10 minutter. Deigen er ferdig eltet når den slipper bollen og er glatt og elastisk.  
  2. Legg deigen i en bakebolle dekket med plast og la den heve til dobbel størrelse (ca. 1 time). Slå deigen sammen, og la den hvile i 10 minutter. 
  3. Del deigen i 16 like store emner, og trill ut boller av disse.
  4. Lag hver bolle om til en ring ved å stikke en finger dyppet i mel gjennom midten av bollen. Beveg fingeren rundt i en sirkel, slik at hullet blir større – hullet skal utgjøre omtrent 1/3 av brødets diameter. 
  5. Forvarm ovnen til 96 °C * med 100 prosent damp. 
  6. Sett brødene på et stekebrett med bakepapir, dekk dem med et fuktig kjøkkenhåndkle og la dem hvile i 10 minutter. 
  7. Sett brødene inn i ovnen på 100 prosent damp i 6 minutter. Ta dem ut av ovnen, og pensle overflaten med egg. Stek deretter videre med over/undervarme (200 °C) eller varmluft (180 °C) i ca. 20 minutter til de er gylne. 
  8. Sett til avkjøling på en bakerist. 
  9. Pynt gjerne med valmuefrø eller sesamfrø. 

 * Med SousVide ovn stilles temperaturen til 99 °C.

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Hobbykokken/Electrolux

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Røverkjøp til grillmaten
+
Ukens vin

Røverkjøp til grillmaten

150 kroner er for et kupp å regne for denne spanske rødvinen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Rollmops: Det er en grunn til at tyskere er ville etter denne retten
Dagens rett

Rollmops: Det er en grunn til at tyskere er ville etter denne retten

Det er ikke bare for at den smaker godt med en snaps, men også for at denne måten å tilberede sild på får ut den beste smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Magnum eller vanlig flaske, ulik årgang, men like gunstig pris
+
Godbiter i pollisten

Forsiden akkurat nå - 4

Biodynamisk billigvin på et pol nær deg
+
Ukens vin

Biodynamisk billigvin på et pol nær deg

169,90 er utrolig lavt priset for en vin som denne. Den finnes på 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Benytt sjansen til å smake og lære forskjellen på hvitviner
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Benytt sjansen til å smake og lære forskjellen på hvitviner

Lær det grunnleggende om hvitvin og smak deg gjennom åtte ulike viner. En unik sjanse til å lære mer, friske opp kunnskap eller smake forskjellige hvitvinsstiler.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Grill fisken med skinnet på for ekstra smak
Dagens rett
Grillet uer med vårløk og sennepsvinaigrette

Grill fisken med skinnet på for ekstra smak

Denne oppskriften kan du for øvrig fint lage uten grill, eller sågar uten skinn om du bare får tak i filet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her