Baklava (Tyrkia)

Fremgangsmåte

Bland alle ingrediensene og kna deigen til den blir smidig. Dekk deigen til og sett den kaldt i ca 1 time.

Skold mandlene og mel den ene halvparten fint og den andre grovere. Bland hele mandelmassen med revet sitronskall, sukker og hakkede rosiner. Smør en liten firkantet form på ca 20x24 cm eller ovnspanne med olje.

Deigen kjevles ut og skjæres i 7-8 meget tynne plater, som passer til formen. Tre plater deig, som hver for seg pensles med olje, legges i formen. Deretter følger et lag mandelfyll, ca 1/3 av massen. Så et nytt lag deig som pensles med olje. Så et nytt lag mandelfyll, deretter deig som pensles med olje, og til slutt mandelfyll og oppå dette igjen det siste laget med penslet deig.

Skjær kaken i firkanter på ca 4x4 cm med skarp kniv. Kaken forblir i formen. Pensle med olje og stek kaken på jevn varme, 175 C i 35-40 minutter, til den er gyllen og gjennomstekt.

Sirup: Kok sukker, kanelstang og vann til "trådprøven": Dråpene skal bli lange og skal kunne trekkes ut i tynne tråder. Dette tar ca 20 minutter. Ta opp kanelstangen og ha i sitronsaften. Hell sirupen over baklavaen og la denne stå og trekke, gjerne på ettervarmen i stekeovnen, for derved suges sirupen lettere opp.

Ta kaken ut og la den bli helt avkjølt. Skjær den holdbare kaken i firkanter

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Disk opp med en skikkelig smaksrik fiskerett denne helgen
Dagens rett

Disk opp med en skikkelig smaksrik fiskerett denne helgen

Steinbit i en blåskjellsaus/gryte eller saute på fagspråket, er så godt som sjømat kan bli. Ikke er det vanskelig heller.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass
Dagens rett

Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass

Bakt camembert er uimotståelig deilig helgekos. Perfekt for en kveld med selvpleie eller en romantisk kveld for to.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ikoniske viner fra California til en 5-retters meny
Matkurs og vinkurs
Winedinner 14. oktober i Oslo

Ikoniske viner fra California til en 5-retters meny

Den 14. oktober har du muligheten til å bli bedre kjent med den anerkjente vinprodusenten Sanford, når du får smake på 6 av deres viner til en fantastisk meny.  

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten
+

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten

Braastad-familien, nå med Edouard, har for første gang på 150 år fått inn en person utenfor familien til å lage produktene. Aurelien Jayat har lang erfaring fra vin- og champagneindustrien, som kommer til nytte i møtet med det fallende markedet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her