Baklava (Tyrkia)

Fremgangsmåte

Bland alle ingrediensene og kna deigen til den blir smidig. Dekk deigen til og sett den kaldt i ca 1 time.

Skold mandlene og mel den ene halvparten fint og den andre grovere. Bland hele mandelmassen med revet sitronskall, sukker og hakkede rosiner. Smør en liten firkantet form på ca 20x24 cm eller ovnspanne med olje.

Deigen kjevles ut og skjæres i 7-8 meget tynne plater, som passer til formen. Tre plater deig, som hver for seg pensles med olje, legges i formen. Deretter følger et lag mandelfyll, ca 1/3 av massen. Så et nytt lag deig som pensles med olje. Så et nytt lag mandelfyll, deretter deig som pensles med olje, og til slutt mandelfyll og oppå dette igjen det siste laget med penslet deig.

Skjær kaken i firkanter på ca 4x4 cm med skarp kniv. Kaken forblir i formen. Pensle med olje og stek kaken på jevn varme, 175 C i 35-40 minutter, til den er gyllen og gjennomstekt.

Sirup: Kok sukker, kanelstang og vann til "trådprøven": Dråpene skal bli lange og skal kunne trekkes ut i tynne tråder. Dette tar ca 20 minutter. Ta opp kanelstangen og ha i sitronsaften. Hell sirupen over baklavaen og la denne stå og trekke, gjerne på ettervarmen i stekeovnen, for derved suges sirupen lettere opp.

Ta kaken ut og la den bli helt avkjølt. Skjær den holdbare kaken i firkanter

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
300 rødviner testet: Endelig er 2024-årgangen her
+
Tester

300 rødviner testet: Endelig er 2024-årgangen her

Det eneste problemet med klassiske burgundårganger er at det betyr små volum.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet
Dagens rett

Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet

Saftig kyllingkjøtt pakket inn i spekeskinke som får følge av myk sommerkål, er en perfekt match. Prøv denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fredagen er reddet med denne på menyen
Dagens rett

Fredagen er reddet med denne på menyen

Med denne enkle oppskriften vil du imponere også de kresne med dine kokkekunster.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Mer smaksrikt enn dette skal vanskelig gjøres uten veldig mye arbeid
Dagens rett

Mer smaksrikt enn dette skal vanskelig gjøres uten veldig mye arbeid

Inviter til et skikkelig festmåltid med denne smaksrike vrien med stekt kveite, rekesaus, tomat og basilikum

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her