Baklava (Tyrkia)

Fremgangsmåte

Bland alle ingrediensene og kna deigen til den blir smidig. Dekk deigen til og sett den kaldt i ca 1 time.

Skold mandlene og mel den ene halvparten fint og den andre grovere. Bland hele mandelmassen med revet sitronskall, sukker og hakkede rosiner. Smør en liten firkantet form på ca 20x24 cm eller ovnspanne med olje.

Deigen kjevles ut og skjæres i 7-8 meget tynne plater, som passer til formen. Tre plater deig, som hver for seg pensles med olje, legges i formen. Deretter følger et lag mandelfyll, ca 1/3 av massen. Så et nytt lag deig som pensles med olje. Så et nytt lag mandelfyll, deretter deig som pensles med olje, og til slutt mandelfyll og oppå dette igjen det siste laget med penslet deig.

Skjær kaken i firkanter på ca 4x4 cm med skarp kniv. Kaken forblir i formen. Pensle med olje og stek kaken på jevn varme, 175 C i 35-40 minutter, til den er gyllen og gjennomstekt.

Sirup: Kok sukker, kanelstang og vann til "trådprøven": Dråpene skal bli lange og skal kunne trekkes ut i tynne tråder. Dette tar ca 20 minutter. Ta opp kanelstangen og ha i sitronsaften. Hell sirupen over baklavaen og la denne stå og trekke, gjerne på ettervarmen i stekeovnen, for derved suges sirupen lettere opp.

Ta kaken ut og la den bli helt avkjølt. Skjær den holdbare kaken i firkanter

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Bak de uimotståelige munnfullene gougeres fylt med lekker ost
Ukens kake

Bak de uimotståelige munnfullene gougeres fylt med lekker ost

Gougéres er så fransk som et bakverk kan bli. Uansett hvor tradisjonelt det er, kan det fint varieres med andre typer ost. Her får du to ulike oppskrifter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet
+
Godbiter i pollisten

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet

Vi snakker om tysk pinot noir i flaske. Men ukens godbit er ikke hvilken som helst, for denne byr på sykt god valuta for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen
+
Godbiter i pollisten

Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen

For det får du her i rikt monn, og så er den da også signert en av de aller beste.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallbillige viner uten kompromisser
+
Ukens vin

Knallbillige viner uten kompromisser

I januar skal det være lett og lyst. Disse vinene topper på alle områder – og er i tillegg knallbillige - uten å kompromisse med smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Be inn til indisk gryte-aften med svine-korma med epler og spinat
Dagens rett

Be inn til indisk gryte-aften med svine-korma med epler og spinat

Du kan lage indiskinspirert mat enkelt hjemme selv med denne oppskriften. Halvfabrikata eller laget fra bunnen av - du avgjør.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen
+
Ukens vin

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen

Selv om druematerialet er nebbiolo fra toppmarker i La Morra, er prisen halvparten..

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her