Vietnamesisk baguette - Bánh mì
Apéritif

Vietnamesisk baguette - Bánh mì

Det er det lett å bli hekta på denne deilige og smaksrike baguetten fra Vietnam.

Fremgangsmåte

  1. Kutt gulrøttene og rettich "jullienne" (lange tynne staver) ved hjelp av en mandolin eller skarp kokkekniv. Bruker du reddik kan disse skjæres i syltynne skiver.
  2. Lag hurtigsyltede grønnsaker ved å løse opp 0,5 dl sukker i 0,5dl kokende vann. Tilsett eddiken, i gulrøtter og rettich, rør om og ha i 0,5 dl iskaldt vann. Ha grønnsakene i kjøleskapet til de skal brukes.
  3. Lag chilimajones ved å blande siracha og majones i en liten bolle.
  4. Del baguettene på langs, skjær nakekotellettene i tynne strimler. Ha sirachamajones på den ene siden og pâté på den andre. Ha i skiver av nakkekottelet, hurtigsyltede grønnskaer, frisk koriander og mynte.

Tips:
Firdobble oppskriften på hurtigsyltede grønnsaker og ha over i sterilisert glass, så har du deilige syltede grønnsaker som frisker opp salater og sandwicher på lur. Kan oppbevares i kjøleskapet i en måned.

Du kan selvfølgelig benytte andre kjøttstykker av svin, storfe eller kylling til den oppskriften, men unngå de magreste av kjøttstykkene.

Her finner du flere deilige vietnamesiske retter

Lyst på en sandwich. Da finner du mange forslag her

Bli abonnent og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Lammestek får du ekstra mye skryt av
Dagens rett

Lammestek får du ekstra mye skryt av

Lammestek er selvsagt i lammesesongen. Denne oppskriften har alt som trengs for en virkelig stor smaksopplevelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik har du neppe laget flyndre før
Dagens rett

Slik har du neppe laget flyndre før

Klar for å prøve noe helt nytt til middag? Lekrere smørbrød enn dette med spennende grillet flyndre skal godt gjøres å lage.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis
+
Ukens vin

Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis

Har du ikke prøvd denne vinen før, er det nå du skal slå til. For den byr på svært mye smak for pengene, og finnes i 60+ polutsalg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Endelig syrefrisk hvit burgunder (og til en veldig god pris)
+
Godbiter i pollisten

Endelig syrefrisk hvit burgunder (og til en veldig god pris)

Etter alle de noe søtladne 2023-burgunderne som strømmer inn på det norske markedet for tiden, kom denne som et frisk pust.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Få servert 8 fantastiske viner fra Piemonte
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking 22. september i Oslo

Få servert 8 fantastiske viner fra Piemonte

Den 22. september kan du nyte et bredt spekter viner fra en velkjent vinprodusent fra Piemonte.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Drøm deg bort med denne drinken
Ukens drink

Drøm deg bort med denne drinken

Den heter "skinnende Reno" - etter spillparadiset i Nevada.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her