Berlinerboller med vaniljekrem
Apéritif

Berlinerboller med vaniljekrem

Nystekte berlinerboller fylt med tykk god vaniljekrem er ekstra gode. Og selvsagt langt bedre enn de i butikken. Her er oppskriften.

Fremgangsmåte

Bland de tørre ingrediensene. Varm melk og smør til kroppstemperatur og smuldre den ferske gjæren i. Bland den varme melken i melblandingen og tilsett ett egg. Sett deigen til heving på et lunt sted.
 
Kjevl ut en ca 1 cm tykk deig. Stikk ut runde kaker som er ca 5 cm i diameter. Legg en klatt vaniljekrem på den ene halvdelen, brett den andre over og trykk godt rundt kantene. Sett til heving på smurt plate og kok bollene i smult eller kokosfett etterpå.
 
La bollene renne godt av på tørkepapir og rull dem i sukker.
 
 
Tips: Du kan også lage bollene uten fyll, altså klemme sammen to rundinger som stekes, og så fylle bollene som er delt på langs med vaniljekrem som på bildet.
 

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold
+
Ukens vin

Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold

Dirk Niepoorts tanker går lenger enn til sine vinmarker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Om Kapp Verde gjør det bra i sin fotball-VM-debut, er det grogue det feires med
+

Om Kapp Verde gjør det bra i sin fotball-VM-debut, er det grogue det feires med

Grogue er Kapp Verdes nasjonaldrikk, en karaktersterk og «annerledes» rom som kan drikkes bar eller i cocktails og i punsjer. Eller for å feire eventuelle seire i årets fotball-VM, som er det første i historien for øyriket.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Poulsard/ploussard er den perfekte sommerrødvin
+
Godbiter i pollisten

Poulsard/ploussard er den perfekte sommerrødvin

Denne har det lille ekstra som viser at denne druen er langt mer enn en lettere lys rødvin med moderat alkohol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris
+
Ukens vin

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris

Både hvit, rosa og rød Saumur er favoritter akkurat nå.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Bobler & Brunsj
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Bobler & Brunsj

Lørdag 05. september og 12. desember serveres det 6 deilige glass med bobler og etasjefat med flotte retter. Den perfekte vinsmakingen for vennegjengen hvor dere lærer forskjellen på musserende viner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sjekk ut siste utgave av Apéritif magasin
+

Sjekk ut siste utgave av Apéritif magasin

Vi har vært i Valtellina og Roero for nebbiolo, Napoli for pasta, Amsterdam for et kjøkken uten smør, Halland for ex-michelinkokker som kommer hjem til middag og VM-aktuelle Kapp Verde for å smake på deres grogue.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her