Blekksprut i vinsaus
Foto: Svetlana Kibiakova

Blekksprut i vinsaus

I Hellas heter denne retten kalamarakia krasata.

Fremgangsmåte

Rens blekksprutene, ta ut innmaten og kast den. Vær forsiktig så det ikke går hull på blekkposen. Vask blekkspruten grundig innvendig og utvendig. Gni den med salt og skyll godt. Skjær opp blekkspruten i mindre biter.

Varm oljen i en gryte og stek løken på middels varme til den er blank og gjennomsiktig. Øk varmen og stek blekkspruten på sterk varme mens du rører hele tiden. Stek til all væske er kokt inn og blekkspruten begynner å feste seg til gryten. Tilsett vin og vann forsiktig mens du rører. Ha i oregano, 1 ts salt og en knivsodd malt pepper.

Legg på lokk og la blekkspruten trekke på svak varme i 30 minutter. Rør om av og til. Sjekk at blekkspruten er mør. Ha i tomatene og kok uten lokk noen minutter. Rør ofte.

Blekksprutbitene skal dekkes av et tynt lag av den tykke, aromatiske sausen.

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med disse er du i akevitthimmelen - men det er 227 andre å velge blant
+
Tester
Den store akevittguiden

Med disse er du i akevitthimmelen - men det er 227 andre å velge blant

Her er oversikten over årets nye akevitter og de 230 akevittene Apéritif har testet de siste årene og som fortsatt er å få tak i. Selvsagt med forslag til hva du kan bruke dem til.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

37 år gammel hvitvin til uvirkelig pris
+
Ukens vin

37 år gammel hvitvin til uvirkelig pris

Eller en 16 år gammel merlot til samme pris – begge kommer med en spesiell historie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Her får du et nytt syn (og smak) på chilensk vin
+
Godbiter i pollisten

Her får du et nytt syn (og smak) på chilensk vin

Gjennom gamle og upodete vinstokker, økologisk dyrking og forsiktig vinmaking skaper De Martino et nytt og spennende møte med chilensk vin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Old-school rødvinskupp fra Portugal
+
Ukens vin

Old-school rødvinskupp fra Portugal

149,90 er utrolig billig for denne økologiske vinen som representerer en solid tradisjon fra det indre av det portugisiske høyland.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ingenting er som hjemmelaget fiskegrateng
Dagens rett
Fiskegrateng

Ingenting er som hjemmelaget fiskegrateng

Det er ingen grunn til å overlate til andre å lage fiskegratengen. Oppskriften får du her.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Her finner du november-utgaven 2025 av Apéritif magasin
+

Her finner du november-utgaven 2025 av Apéritif magasin

Opplev storsatsingen på Nasjonalbiblioteket med Credo og Heidi Bjerkan, møt verdens mest toneangivende kokk gjennom de siste tiårene, Ferran Adria og verdens mest bærekraftige restaurant Aponiente, blant annet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her