Christmas cake med vaniljesaus
Matprat.no

Christmas cake med vaniljesaus

Skal du bake denne kaken kan du glede deg over den lenge. Den tar litt tid å lage, men det kommer du ikke til å angre på.

Fremgangsmåte

Kaka:
Bland all frukten i en bolle og hell over konjakk. La det trekke i noen timer, gjerne natten over.
 
Rør smør og sukker forholdsvis lenge, til det er hvitt og kremaktig. Bland inn én og én eggeplomme og rør godt. Tilsett hvetemel, strøkavring og krydder vekselvis med frukten.
 
Hell blandingen i to godt smurte puddingformer. Dekk dem godt til med bakepapir og aluminiumsfolie. Knyt rundt med bomullstråd. Sett formene i vannbad i ovn ved 180 °C i 5-6 timer. Etterfyll med vann.
 
Ta opp kakene og la dem stå kaldt minst en uke før de spises. Kaken smaker best når den varmes opp igjen i vannbad før servering. Server med hjemmelaget vaniljesaus.
 
Vaniljesausen:
Skrap ut vaniljefrøene og ha dem i en kjele sammen med resten av ingrediensene. Varm opp under omrøring til kremen blir passe tykk. Pass på at den ikke koker. Avkjøl i kaldt vann. Rør under avkjøling for å unngå snerk.
 

Dette er en tett og kompakt kake som bare blir bedre etter lagring. Kaken har meget god holdbarhet.

Flere julekaker og -desserter

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få ukens kake som nyhetsbrev

Her får du svært så praktiske kokketips

 

Sendt inn av Matprat.no

Forsiden akkurat nå
Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette
+
Ukens vin

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette

Denne rødvinen som smaker aldeles fortreffelig, kommer fra en historisk eiendom eid i dag av en like historisk og ikke minst berømt familie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

100 viner testet: Dette er burgundnyhetene i spesialpolet det blir kamp om
+
Tester

100 viner testet: Dette er burgundnyhetene i spesialpolet det blir kamp om

Det er 2023-årgangen som gjelder og den byr på blandete opplevelser. Det positive er at prisene har stoppet å øke og noen viner er sågar blitt billigere siden forrige årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris
+
Godbiter i pollisten

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris

I dag en doldis i Loire – i hvert fall for den yngre generasjon av chenin-elskere, men disse vinene er fortsatt i det absolutte teten for fascinerende mineralsk tørr chenin blanc.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta
+
Ukens vin

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta

Fra produsenten med det litt uvanlige navnet, kommer en pen håndfull svært vellagete viner i et ytterst gunstig prisleie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Vi må bruke mer hønsekjøtt - start med denne vestafrikanske suppa
Dagens rett

Vi må bruke mer hønsekjøtt - start med denne vestafrikanske suppa

En hel høne gir både utmerket kraft og godt kjøtt. Sammen med smaksrike ingredienser som i denne suppa, får hønsa virkelig skinne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

En slik middagsinvitasjon kan ingen motstå
Dagens rett
Kalvestek med pommes anna, rødvinssaus og aspargesbønner med bacon

En slik middagsinvitasjon kan ingen motstå

Be inn på en feststemt søndagsmiddag. Her er oppskrfitene på stek, saus, poteter og grønnsaker.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her