Mor Monsen
Foto: Alf Börjesson

Mor Monsen

Fremgangsmåte

Rør smør og sukker forholdsvis lenge, til det er hvitt og kremaktig. Tilsett ett og ett egg. Bland inn mel, bakepulver, sitronsaft- og skall. Ha røren i en bakepapirkledd langpanne. Dryss over mandler, korinter og perlesukker. Stek kaken ved 180 °C i ca. 20 minutter. Mor Monsen skal avkjøles på rist, men må dobbelvendes. Det vil si at man hvelver den over på rist først én gang for å fjerne bakepapiret, og deretter én gang til for at kaken skal avkjøles med pynten opp. Del gjerne kaken i mindre stykker og frys dem. Skjær kaken i snipper før servering.

Tips:
Oppskriften kan deles i to. Da er det passe mengde til liten langpanne.

Ingen vet hvem Mor Monsen var, men kaken hennes kjenner alle, og det har vi gjort helt siden kokebøkene begynte å komme i det forrige århundre!

 

 

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få ukens kake som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Matprat.no

Forsiden akkurat nå
Kule hvitviner som gjenskaper historien
+
Godbiter i pollisten

Kule hvitviner som gjenskaper historien

Sherry har en gyllen fortid, før forsterkningen, som stadig flere yngre vinmakere henter fram igjen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
+
Ukens vin

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene

Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene er usannsynlig billige
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene er usannsynlig billige

Årsaken er knyttet til eieren som får sin «lønn i himmelen».

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Røverkjøp til grillmaten
+
Ukens vin

Røverkjøp til grillmaten

150 kroner er for et kupp å regne for denne spanske rødvinen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Pizza smaker ekstra godt med hvit saus
Dagens rett

Pizza smaker ekstra godt med hvit saus

En velsmakende pizza trenger verken tomatsaus eller kjøtt. Hemmeligheten bak en god pizza er nemlig tilbakeholdenhet som her med squash.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sierra de Gredos-produsent hardt rammet av brann
+

Sierra de Gredos-produsent hardt rammet av brann

Bernabeleva som er en av de mest populære produsentene i Sierra de Gredos nær Madrid, måtte ta den største støyten.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her