Dampet kveite på ratatouille som forrett
Apéritif

Dampet kveite på ratatouille som forrett

En deilig forrett der kveita hviler på en seng av ratatouille

Fremgangsmåte

Kutt kveiten i fire, strø med salt og damp eller trekk stykkene forsiktig ferdig.

Tips:
Du kan bake fisken i ovn ved 100 grader i 10 minutter.

Tomatbuljong:
Rens hvitløk, sjalottløk og ingefær, snittes fint. 

Oljen varmes og løk og ingefær freses uten å ta farge. Tilsett kraft. Kok opp og skum godt. Kok inn til god smak og sil. Smak til med salt, pepper og litt limejuice. 

Ratatouille:
Hvitløk renses og finhakkes. Løk, aubergine, squash og fenikkel renses og kuttes i terninger på ca.1 x 1 cm.

Snitt et kryss i toppen av tomaten, fjern stilk festet og dypp de i kokende vann til skallet løsner. ( ca 15 sekunder ) Legges direkte i kaldt vann til avkjøling. Skallet fjernes, tomaten deles i to og innmat skrapes ut. Kutt tomatkjøttet i terninger på ca.1 x 1 cm.

Varm oljen og fres alle grønnsakene unntatt tomaten på sterk varme til de har fått en gyllen bruning, tilsett laurbærblad, kapers, tomat og tomatpuré, dekk til med lokk. La trekke på svak varme i 15 minutter.

Smak til med salt og pepper.

Fjern laurbærblad før servering. Serveres med ratatouille i bunn, fisken på toppen og buljong rundt.

Pynt med basilikum i strimler ved servering.

Her finner du mange oppskrifter med kveite

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Magikeren Ted Lemon har laget noen av de mest ettertraktede pinot noirene (også prismessig) blant januarnyhetene
+
Tester

Magikeren Ted Lemon har laget noen av de mest ettertraktede pinot noirene (også prismessig) blant januarnyhetene

De konkurrerer med burgundtopper, men til en annen pris. Mens volumene er bittesmå, er det nok av andre godsaker som lanseres 14, januar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Gled deg til strålende champagner blant januarnyhetene
+
Tester

Gled deg til strålende champagner blant januarnyhetene

Om du ikke har brukt opp hele boblebudsjettet, er det mange virkelige godbiter blant de 80 nyhetene som er testet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak syv årganger av en av Toscanas ikoniske viner med Master of Wine Mai Tjemsland
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Smak syv årganger av en av Toscanas ikoniske viner med Master of Wine Mai Tjemsland

Nyt 10 fantastiske viner fra et av Italias mest ikoniske vinhus. Dette er en unik sjanse for deg som liker viner fra Chianti Classico.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Imponerende Loire-viner gjør hvit januar til en gledens måned
+
Tester

Imponerende Loire-viner gjør hvit januar til en gledens måned

Det er i stor grad (men ikke bare) nyere navn som styrer skuta, ikke bare i Loire, men også i Burgund, Tyskland og Alsace når de nye hvitvinene i januar oppsummeres.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her