Gravet laks i pepperrotsvinaigrette II

Denne retten kan du serve på koldtbordet eller som en forrett. Uansett blir den garantert tatt velvillig i mot.

Fremgangsmåte

Du kan kjøpe gravlaksen i butikken eller lage den selv. Om du vil lage den selv, gjør du slik:

Kjøp en laks, om du ikke vil filetere den selv, be dem gjøre det for deg. Frys den ned, godt innpakket i to døgn. Dette for å bli kvitt eventuelle parasitter.

Bland like deler salt og sukker (salt uten jod) ca 1/2dl av hver. Smør fisken godt inn med denne blandingen, klipp opp 4 spiseskjeer med dill og strø over, (du kan sette til forskjellige aromaer om du vil som akevitt, whisky, multer, sjalottløk osv.

Det er gøy å eksperimentere med ulike smaker, men til denne retten graver du laksen bare med sukker, salt og dill.

Legg laksen i en form med litt kanter på, legg filetene oppå hverandre med kjøttsiden mot hverandre, og halen mot hodet, (hodet er selvsagt fjernet) Legg noe litt tungt oppå, så det ligger i press, snu på filetene to ganger i døgnet. Laksen er ferdig etter to døgn, fastere og med litt mer smak etter tre døgn.

Gravet laks med vinaigrette

Skrell og finstrimle sellerien og gulroten, kok dem i lettsaltet vann i ca. 3 min.

Skjær squashen i strimler og legg den i kok ytterligere 2 min. Skyll grønnsakene i kaldt vann, rør i olje og salt, bland i vinegger, vann, olje, pepperrot, salt og pepper. Grovriv ikke pepperroten i forveien fordi den mørkner, legg opp grønnsakene på 4 tallerkener. Legg på lakseskivene, og topp det med pepperrot.

Her finner du flere oppskrifter med gravet laks

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Frankrike
    Frankrike
    Volum: 0.75 l Pris: 202.90 kr Basisutvalget
    87 POENG
Forsiden akkurat nå
En slik middagsinvitasjon kan ingen motstå
Dagens rett
Kalvestek med pommes anna, rødvinssaus og aspargesbønner med bacon

En slik middagsinvitasjon kan ingen motstå

Be inn på en feststemt søndagsmiddag. Her er oppskrfitene på stek, saus, poteter og grønnsaker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Lekrere får du ikke steinbiten til å bli
Dagens rett
Steinbit med sellerihjerter, steinsoppvinaigrette og gnocchi

Lekrere får du ikke steinbiten til å bli

Gnocchi, sellerihjerter og steinsopp er følget i denne steinbitoppskriften som har smaksgaranti.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris
+
Godbiter i pollisten

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris

I dag en doldis i Loire – i hvert fall for den yngre generasjon av chenin-elskere, men disse vinene er fortsatt i det absolutte teten for fascinerende mineralsk tørr chenin blanc.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta
+
Ukens vin

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta

Fra produsenten med det litt uvanlige navnet, kommer en pen håndfull svært vellagete viner i et ytterst gunstig prisleie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Så enkelt lager du biff tartar
Dagens rett
Biff tartar

Så enkelt lager du biff tartar

Det er slett ingen hokus pokus så lenge du har godt kjøtt og tilbehør. Denne retten lager seg nesten selv mens dere spiser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne drinken lyser opp og varme i januarkulda
Ukens drink

Denne drinken lyser opp og varme i januarkulda

Er du ekstra dristig gir du den et dryss av chilipulver, men malt ingefær og en kanelstang gir også god kryddervarme.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her