Ekte kyllingbryst fra Stange

Fremgangsmåte

Start med risen, deretter sausen og til slutt kyllingfiletene.
 
Risotto a la Norwegian:
Fres sjalottløk og hvitløksfeddet i olivenolje. Dryss over salt og pepper. Ha i villris og Jasminris. Rør om.
 
Hell over det varme vannet. Kok forsiktig opp. La trekke i ca. 35 min på svak varme.
 
Smørsaus med estragon: Sjalottløk finhakkes og freses blanke i usaltet smør. Hell over hvitvin. Kok ned. Hell på kyllingkraft. Kok ned. Hell på kremfløte. Kokes ned. Smelt det usaltede smøret i kraften. Ha i saften av limefrukten og finhakket estragon. Trekk kasserollen til side. La trekke.
 
Servering: Forvarm 4 store tallerkener. Benytt en skje og ta opp de finhakkede kokte sjalottløkene og legg de på midten av tallerkenen. Legg den grillede fileten over løkene. Hell saus over slik at den også dekker litt av tallerkenens sentrum.
 
Pynt rundt fileten med den flerfargede risottoen. Pynt med 2 halve tynne skiver lime frukt på hver side av kyllingfileten. 2 stk hele estragonblad legges mot hverandre på fileten.
Serveres med en fyldig avkjølt Chardonnay.

Sendt inn av Vidar Bakken

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Madeira på en helt annen og like fullt unik måte
+
Godbiter i pollisten

Madeira på en helt annen og like fullt unik måte

Tørr bordvin fra Madeira vekker stadig større interesse – og denne er et strålende bevis på hva øya langt ute i havet kan by på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Unikt historisk besøk i basishyllene i november
+
Tester

Unikt historisk besøk i basishyllene i november

Vi snakker om den opprinnelige "hellige vinen" vinsanto fra Santorini som finnes i et begrenset antall flasker. Begrenset antall gjelder også andre av godbitene i basis i november, så julehandelen kan starte allerede nå.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgod barolo for pengene
+
Godbiter i pollisten

Knallgod barolo for pengene

Denne har bare økt med en hundrelapp på 10 år.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg
+
Ukens vin

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg

Denne sørafrikanske hvitvinen har fått mye uønsket oppmerksomhet – men nå er kritikken stilnet – og vinen er et like godt kjøp som alltid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Tapasbollene kan også lages av kylling
Dagens rett

Tapasbollene kan også lages av kylling

Saftige kjøttboller hører hjemme på et hvert tapasbord og er perfekt fredagssnack. De kan fint lages av kyllingkjøttdeig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Som landets beste restaurant er Kvitnes Gård samtidig Norges kandidat til The Nordic Prize 2025

Kvitnes Gård er Norges kandidat til The Nordic Prize 2025. I februar faller den endelige dommen. Da blir det kanskje norsk seier for fjerde gang på rad.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her