Eplekjekk laks
Foto: Mikkel Moxness

Eplekjekk laks

Fremgangsmåte

Vann ut byggrynene i minst 4 timer og kok som anvist på pakken, tilsett en halv kanelstang og litt salt. Dette tar ca 50 min.

Mens byggrynene koker rister du nøtteblandingen i tørr panne.

Skrell og høvle gulrot på tvers med en ostehøvel eller på et rivjern. Rens og vask spinaten.

Pepre laksefiletene lett. Kok inn eplejuicen til ca 1½ dl. Pensle laksefiletene med litt av den innkokte eplejuicen.

Skrell og kutt opp granny smith-epler i små terninger (dette kan gjøres på forhånd, men legg da eplebitene i kaldt vann så de ikke blir brune).

Tilsett 2 dl crème fraiche til den innkokte eplejuicen og kok opp. Tilsett litt mer om sausen virker tynn. Tilsett litt grønnsakskraft og eplebitene. Smak til med sitronsaft.

Stek laksefiletene i smør på medium varme slik at de så vidt blir brune på hver side, sett ned temperaturen til laveste nivå og sett på lokk. Følg med nøye så ikke fisken blir for mye stekt - den skal være nesten rå inni.

Stek gulrot og spinat i en stekepanne med litt smør til spinaten faller sammen. Skvis litt sitron over. Pepre lett.

Legg opp et par skjeer byggryn på rund tallerken med laksefileten på toppen. Legg så opp spinat/gulrot på den ene siden i front og saus på den andre. Strø over litt ristede nøtter/kjerner og plasser en liten bukett alfa-alfaspirer på toppen.

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Her får du vært så praktiske kokketips

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Kilde Heidi Vestergaard, HolmestrandOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2008

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med brandade kan du lage flere typer retter
Dagens rett

Med brandade kan du lage flere typer retter

Kokt klippfisk og potet tilsmakt med hvitløk og god olivenolje er den enkle formularet for den klassiske franske retten brandade. Som kan lages på flere måter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sensasjonelle Nikolai Haram Svorte tok gull i VM for sommelierer 2026

Det er første gang i historien at en norsk vinkelner har nådd så langt og slått ut 65 andre lands kandidater..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?
+
Godbiter i pollisten

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?

McLaren Vale er mest kjent for sine shiraz, men disse viser hvor god grenache kan bli, i hendene på de rette folka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc
+
Ukens vin

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc

200 kroner for en 8 år gammel vin er virkelig billig, men legger du på en hundrelapp, får du et enda mer raffinert uttrykk for denne delen av Bordeaux.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen
Dagens rett

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen

Rødvinsmør er genialt på en saftig biff - i hvert fall når sulten gnager og grillen allerede er varm. Dessuten kan du lage opp til flere måltider når du først er i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne vrien på margarita passer høsten
+
Ukens drink

Denne vrien på margarita passer høsten

Større dybde i både sitrussmaken og i tequilaen gir en karakter på margaritaen som gjør den høstklar.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her