Eplekjekk laks
Foto: Mikkel Moxness

Eplekjekk laks

Fremgangsmåte

Vann ut byggrynene i minst 4 timer og kok som anvist på pakken, tilsett en halv kanelstang og litt salt. Dette tar ca 50 min.

Mens byggrynene koker rister du nøtteblandingen i tørr panne.

Skrell og høvle gulrot på tvers med en ostehøvel eller på et rivjern. Rens og vask spinaten.

Pepre laksefiletene lett. Kok inn eplejuicen til ca 1½ dl. Pensle laksefiletene med litt av den innkokte eplejuicen.

Skrell og kutt opp granny smith-epler i små terninger (dette kan gjøres på forhånd, men legg da eplebitene i kaldt vann så de ikke blir brune).

Tilsett 2 dl crème fraiche til den innkokte eplejuicen og kok opp. Tilsett litt mer om sausen virker tynn. Tilsett litt grønnsakskraft og eplebitene. Smak til med sitronsaft.

Stek laksefiletene i smør på medium varme slik at de så vidt blir brune på hver side, sett ned temperaturen til laveste nivå og sett på lokk. Følg med nøye så ikke fisken blir for mye stekt - den skal være nesten rå inni.

Stek gulrot og spinat i en stekepanne med litt smør til spinaten faller sammen. Skvis litt sitron over. Pepre lett.

Legg opp et par skjeer byggryn på rund tallerken med laksefileten på toppen. Legg så opp spinat/gulrot på den ene siden i front og saus på den andre. Strø over litt ristede nøtter/kjerner og plasser en liten bukett alfa-alfaspirer på toppen.

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Her får du vært så praktiske kokketips

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Heidi Vestergaard, HolmestrandOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2008

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Madeira på en helt annen og like fullt unik måte
+
Godbiter i pollisten

Madeira på en helt annen og like fullt unik måte

Tørr bordvin fra Madeira vekker stadig større interesse – og denne er et strålende bevis på hva øya langt ute i havet kan by på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Unikt historisk besøk i basishyllene i november
+
Tester

Unikt historisk besøk i basishyllene i november

Vi snakker om den opprinnelige "hellige vinen" vinsanto fra Santorini som finnes i et begrenset antall flasker. Begrenset antall gjelder også andre av godbitene i basis i november, så julehandelen kan starte allerede nå.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgod barolo for pengene
+
Godbiter i pollisten

Knallgod barolo for pengene

Denne har bare økt med en hundrelapp på 10 år.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg
+
Ukens vin

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg

Denne sørafrikanske hvitvinen har fått mye uønsket oppmerksomhet – men nå er kritikken stilnet – og vinen er et like godt kjøp som alltid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Prøv en eksotisk vri på gulrotkaken
Ukens kake

Prøv en eksotisk vri på gulrotkaken

Denne gulrotkaken har fått smak av likøren laget av den sørafrikanske frukten marula.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Som landets beste restaurant er Kvitnes Gård samtidig Norges kandidat til The Nordic Prize 2025

Kvitnes Gård er Norges kandidat til The Nordic Prize 2025. I februar faller den endelige dommen. Da blir det kanskje norsk seier for fjerde gang på rad.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her