Eplekjekk laks
Foto: Mikkel Moxness

Eplekjekk laks

Fremgangsmåte

Vann ut byggrynene i minst 4 timer og kok som anvist på pakken, tilsett en halv kanelstang og litt salt. Dette tar ca 50 min.

Mens byggrynene koker rister du nøtteblandingen i tørr panne.

Skrell og høvle gulrot på tvers med en ostehøvel eller på et rivjern. Rens og vask spinaten.

Pepre laksefiletene lett. Kok inn eplejuicen til ca 1½ dl. Pensle laksefiletene med litt av den innkokte eplejuicen.

Skrell og kutt opp granny smith-epler i små terninger (dette kan gjøres på forhånd, men legg da eplebitene i kaldt vann så de ikke blir brune).

Tilsett 2 dl crème fraiche til den innkokte eplejuicen og kok opp. Tilsett litt mer om sausen virker tynn. Tilsett litt grønnsakskraft og eplebitene. Smak til med sitronsaft.

Stek laksefiletene i smør på medium varme slik at de så vidt blir brune på hver side, sett ned temperaturen til laveste nivå og sett på lokk. Følg med nøye så ikke fisken blir for mye stekt - den skal være nesten rå inni.

Stek gulrot og spinat i en stekepanne med litt smør til spinaten faller sammen. Skvis litt sitron over. Pepre lett.

Legg opp et par skjeer byggryn på rund tallerken med laksefileten på toppen. Legg så opp spinat/gulrot på den ene siden i front og saus på den andre. Strø over litt ristede nøtter/kjerner og plasser en liten bukett alfa-alfaspirer på toppen.

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Her får du vært så praktiske kokketips

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Heidi Vestergaard, HolmestrandOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2008

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Gi en spansk touch på mandagens middag med denne kikert- og skinkegryta
Dagens rett

Gi en spansk touch på mandagens middag med denne kikert- og skinkegryta

En rik og smakfull, men lettlaget gryterett - den slags oppskrifter er gull verdt i en travel hverdag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Å sylte kveite er en super måte å servere fisken som forrett
Dagens rett

Å sylte kveite er en super måte å servere fisken som forrett

Kveite er en fet fisk som det passer godt å koke i en syrlig lake. Fisken får god smak og virker ikke så fet. Det blir derfor en perfekt start på måltidet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Skotte skaper magi i «ukjent» spansk vinområde
+
Godbiter i pollisten

Skotte skaper magi i «ukjent» spansk vinområde

Master of Wine Norrel Robertson er mannen og vinene er nå tilgjengelig i Norge.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Skalldyrfest eller bare fisk til middag? Her er vinen du vil drikke
+
Ukens vin

Skalldyrfest eller bare fisk til middag? Her er vinen du vil drikke

Denne alvarinho-klassikeren gjør jobben til så vel skalldyr som til mer eller mindre forseggjorte sjømatretter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Vinsmaking når det passer deg
Matkurs og vinkurs
Privat vinsmaking

Vinsmaking når det passer deg

Er dere en større gruppe som ønsker en privat og skreddersydd vinsmaking? Da må du se hit!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Lag en djevelsk god kombinasjon av tequila og solbærsaft
Ukens drink

Lag en djevelsk god kombinasjon av tequila og solbærsaft

Du har kanskje ikke prøvd å blande tequila og solbær før? Vi kan love at det smaker djevelsk godt.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her