Får-godt med avocadossalat og paprika

Fremgangsmåte

Filetene deles i "minibiffer" - ca. tre biter av hver filet. Krydres med rosmarin, pepper og knust hvitløk (bruk hvitløkpressen). Stekes på høy varme - ca. 1 1/2 min. på hver side (rosa inni). Legg filetene over i et fat og sett i varmeovn (NB! Ikke mye varme, bare slik at "minibiffene" holder seg lune). Hell litt vann i stekepannen og "kok ut" smaken fra sauekjøttet. Hell det over i en kasserolle, sammen med 1/2 - 3/4 liter sauekjøttkraft (hvis du ikke har sauekjøttkraft kan sjyen fra stekepannen benyttes, tilsatt litt fløte og krydder). Skru ned varmen på kokeplaten og stek strimlede paprika (skjæres i ca. 1 cm tykke strimler på langs) i olivenolje og litt salt - men bare så vidt - de må ikke bli myke! Has over i en skål. Settes lunt sammen med kjøttet. Lag saus av kraft/sjy tilsatt fløte (jevnes med hvetemel ristet sammen med kaldt vann - eller maisennamel). Krydre med pepper, hvitløk (+ evt. mer salt). Skrell avocadoene og del dem opp i biter (f.eks. med en teskje). Bland 1/4 liter rømme med et par teskjeer dijonsennep, 2 fedd hvitløk (småhakket eller presset), majones (ca. 2 spiseskjeer), pepper og litt salt (smak til). Bland denne dressingen med avocadobitene straks. Settes kaldt. Serveres sammen med sauekjøtt-"biffene", såvidt stekt paprika, og mandelpoteter, evt. ris eller bakt potet.

Sendt inn av Borgny Stølen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser
+
Tester

600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser

Riesling som tar fletta av det meste annet. Vin fra hutiheiti som ingen kan måle seg med. Og burgunderlegender til en tredel av prisen. Det er litt av mainyhetene blant de hvite vinene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026
Matkurs og vinkurs
Vinmesse 07. mai i Oslo

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026

Bli med på en smakfull vinopplevelse hvor du får smake viner fra noen av verdens beste rieslingprodusenter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her