Flettet maisbrød

Fremgangsmåte

Sett til side 1 ss av maisenna, ha resten i en stor bakebolle sammen med mel, sukker, tørrgjær og salt. Bland alt godt sammen. Smuldre i smøret med fingertuppene til massen ligner fine brødsmuler. Ha i melk og bland alt sammen til en løs deig.

Hell deigen ut på et lett melet bakebord og kna den i 5 minutter til den er glatt.

Del deigen i 6 emner og rull hvert emne ut til en ca 30 cm lang pølse. Legg 3 av deigpølsene på et lett melet bakebord og flett dem sammen. Lag en flette til med de 3 siste deigpølsene.

Begynn å flette på midten og flett deigpølsene ned til den ene enden. Snu deigen og flett ned til den andre enden.

Når fletten er ferdig, dytt deigendene innunder brødet slik at det blir liggende på undersiden og brødet får jevne, runde kanter.

Legg flettene på en lett melet bakeplate, dekk dem med et fuktig kjøkkenhåndkle og la dem stå og heve til dobbel størrelse på et lunt sted i 90 minutter. Forvarm i mellomtiden stekeovnen til 230 C.

Pensle flettene med vann og dryss resten av maisennaen oppå. Sett flettene i ovnen og la dem steke i 15 minutter. Slå ned temperaturen til 190 C og la dem steke i 15 minutter til. Ta ut brødene og la dem stå og avkjøles på rist.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Slik håndterer vinprodusentene de mange krisene
+

Slik håndterer vinprodusentene de mange krisene

Vinverdenen står i tre kriser, en miljømessig, en økonomisk forårsaket av fallende etterspørsel og en identitetskrise. Problemene de skaper løses på en rekke ulike måter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik bruker du opp restene etter julematen
Guide
Rester julemat

Slik bruker du opp restene etter julematen

Av restene fra julematen kan du lage mange nok smakfulle munnfuller at det blir nok til flere. Eller bare en rekke gode middager i årets første uke. Her får du oppskriftene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Kalkun kan også serveres på denne måten
Dagens rett

Kalkun kan også serveres på denne måten

Når den milde kalkunsmaken pakkes inn i karri og kokos, og alt serveres i en gryte, har du en perfekt rett til koldtbordet eller hovedrett om du har mange til bords.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Restene av kalkunen blir til en varmt duftende og smaksrik suppe
Dagens rett
Karrisuppe av kalkun

Restene av kalkunen blir til en varmt duftende og smaksrik suppe

Forhåpentligvis har du tatt vare på restene etter gårsdagens kalkun. Skroget er nemlig det aller beste grunnlaget for en smaksrik suppe. En flott start på det nye året.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her