Gresk påskelam
Foto: Nataly Hanin

Gresk påskelam

Det er blant annet slik grekerne tilbereder påskelammet. Smaker utrolig god.

Fremgangsmåte

Skjær lammekjøttet i porsjonsbiter. Kok i 1,2 l lettsaltet vann til det er mørt. Ta vare på 0,9 l av kraften.

I de 3 øvrige dl koker du vårløken som er skåret i 4 cm stykker. Når løken er mør, tilsettes risen og la koke i 3 minutter.

Hell ris og løkblandingen i en ildfast form sammen med sviskene og dillen som er kuttet i 2 cm lengder. Legg kjøttet på toppen.

Hell over resten av kraften. Dryss over salt og pepper.

Dekk til med folie og bak i ovnen ved 200 grader i 30 minutter til risen er kokt og kjøttet har fått farge.

Mange andre deilige retter med lam

Eller prøv en av våre andre greskinspirerte oppskrifter

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Frankrike
    Frankrike
    Volum: 0.75 l Pris: 339.90 kr Bestillingsutvalget
    87 POENG
Forsiden akkurat nå
Old-school portugisisk rødvin til supre priser
+
Ukens vin

Old-school portugisisk rødvin til supre priser

I Portugal lever gamle tradisjoner videre, og representerer gode hvileskjær fra den fruktdrevne stilen i det prisgunstige segmentet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nyheter hvitvin: Blant novembers 400 hvitvinsnyheter er det en håndfull søte perler som skinner ekstra sterkt
+
Tester

Nyheter hvitvin: Blant novembers 400 hvitvinsnyheter er det en håndfull søte perler som skinner ekstra sterkt

Søte viner får ekstra attraksjonsverdi når det nærmer seg jul. Det er dessuten ekstra mye god å velge blant nå. Men også for den som holder seg til det tørre hvite.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En herlig syrah til høstens første viltmiddag
+
Godbiter i pollisten

En herlig syrah til høstens første viltmiddag

Den er mørk og syrlig i kirsebær- og bjørnebærfrukten, og en arketypisk crozes fra en klassisk årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige
+
Ukens vin

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige

De er riktig så herlige og i tillegg signert en av de virkelige stjernene med en lang historie i dalen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Forsiden akkurat nå - 6

120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover
+
Tester

120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover

I november er det flere typer boblefest, og over alle rager denne unike champagnen som er både sjelden og høy priset. Men det finnes sågar knallkjøp blant de høyest skårede champagnene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her