Hamburger i form - Hamburger bake
Foto: artursfoto

Hamburger i form - Hamburger bake

Denne vrien på burgeren kommer selvsagt fra USA hvor den kalles Hamburger Bake. Vi kan love at den blir supersaftig.

Fremgangsmåte

  1. Del potetene (små) i to på langs. Pensle med olje og dryss over salt og pepper. Bak i form i bunnen av ovnen ved 200 grader til mens du lager hamburgerne.
  2. Lag 8 store, men ikke for høye karbonader av kjøttdeigen. Fire av dem legges i en smurt, ildfast form, ikke for høy.
  3. Fordel sennepen over disse karbonadene, krydre dem med salt og pepper og legg på løk og tomatskiver og ringer av pepperfrukt, der kjerne og frøstokk er fjernet.
  4. Legg en karbonade på toppen av hver porsjon og legg på en smørklump. Sett formen i stekeovnen ved 175 grader i 30 minutter. Legg en halv tomat på toppen av hver hamburger 5-6 minutter før de er ferdig stekt. De siste 10 minuttene kan du godt sette på grillfunksjonen. Server retten direkte fra formen. Den skal være saftig og fin.
  5. Server med halve bakte poteter og salatblader. Om du ønsker kan du også servere med burgerbrød. 

Her finner du flere fristende burgere

Hamburgerbrød slik som Hellstrøm vil at du skal lage de

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
At denne vinen smaker av historie, er ingen overdrivelse
+
Godbiter i pollisten

At denne vinen smaker av historie, er ingen overdrivelse

Vi snakker om en hvitvin hvis druer vokser i noe av det mest historiske jordsmonnet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med Florios marsalaer drikker du historie
+

Med Florios marsalaer drikker du historie

Marsala er trolig den mest undervurderte historiske vinskatten av alle, og Florio har det største utvalget av vellagret vare. Som på grunn av at eieren er DiSaronno, nå også ønsker å bli et alternativ for miksologien.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene
+
Godbiter i pollisten

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene

Gresk vin er i vinden og noen er mer klassiske enn andre. Disse er dessuten knallgode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme
+
Ukens vin

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme

Den er saftig og leskende med moderat alkohol og et bredt bruksområde. På 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Pimp en grillkylling fra butikken med sommerlig frukt
Dagens rett

Pimp en grillkylling fra butikken med sommerlig frukt

Mens vi venter på den norske fruktsesongen, bruker vi mango og nektariner som det bugner av i butikkene om dagen - og noen søte norske småtomater.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig
+
Ukens vin

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig

Med både chardonnay, chenin blanc og rosévin i porteføljen samt pinot noir fra Patagonia, har mye skjedd samtidig som Weinert er trofast mot konseptet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her