Helgrillet ytrefilet av storfe med chimichurri
Apéritif

Helgrillet ytrefilet av storfe med chimichurri

Argentinerne har kanskje verdens beste oksekjøtt. Med denne oppskriften yter du ytrefileten rettferdighet på grillen.

Fremgangsmåte

  1. Ta ytrefileten ut av kjøleskapet minst en time før den skal tilberedes slik at kjøttet kommer opp til romtemperatur. 
  2. Lag salmuera ved å ha vann, maldonsalt og hvitløksfedd i en liten kjele. Kok opp, ta kjelen av varmen og la avkjøles. 
  3. Lag chimichurri ved å kjøre alle ingrediensene sammen til tykk og jevn saus. Sett til side.
  4. Renskjær ytrefileten og pensle den med salmuera. Grill ytrefilet på direkte varme til den får fint grillmønster, ca 4-5 minutter. Snu biffen, pensle med salmuera på nytt og stek videre i 4-5 minutter. 
  5. Sett inn ett grillsikkert steketermometer i den tykkeste delen av kjøttet, ha kjøttet over på indirekte varme og legg lokk på grillen.
  6. Pensle med salmuera i løpet av grilltiden. Når temperaturen viser 58 grader tar du ut ytrefileten, pensle igjen med slmuera og lar det hvile i ca 15 minutter før du skjærer i den. 

Server med Chimichurri, kokte småpoteter og en enkel salat. 

Her finner du veldig mange deilige grillretter 

Mariner selv med disse gode marinadene 

Her finner du inspirasjon til salater som kan passe ved siden av 

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis
+
Ukens vin

Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis

Har du ikke prøvd denne vinen før, er det nå du skal slå til. For den byr på svært mye smak for pengene, og finnes i 60+ polutsalg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Er Østerrike på vei til å bli et rødvinsland?
+

Er Østerrike på vei til å bli et rødvinsland?

Med vinregioner som Carnuntum, Eisenberg og Leithaberg og druer som blaufränkisch og zweigelt har Østerrike tatt et stort skritt i retning et rødvinsland å regne med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Superseriøs rock’n roll-rødvin
+
Godbiter i pollisten

Superseriøs rock’n roll-rødvin

Når mencia blandes med hvitvinsdruer blir den ekstra lys, men sku ikke hunden på hårene, for bak skjuler det seg mye kraft.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til biffen
+
Ukens vin

Knallkjøp til biffen

En solid og smaksrik rødvin til 200-lappen er velkomment bidrag til etter-ferie-økonomien.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Få servert 8 fantastiske viner fra Piemonte
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking 22. september i Oslo

Få servert 8 fantastiske viner fra Piemonte

Den 22. september kan du nyte et bredt spekter viner fra en velkjent vinprodusent fra Piemonte.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med lammefilet og skogsopp blir det virkelig luksusmat til middag
Dagens rett

Med lammefilet og skogsopp blir det virkelig luksusmat til middag

Lammefilet er en eksklusiv, men svært enkel råvare å ha med å gjøre. Bare pass på å ikke steike den for mye. Her er oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her