Honning- og pepperstekt andebryst
Foto: Guri Dahl

Honning- og pepperstekt andebryst

Oppskriften er hentet fra Bent Stiansens prisbelønte kokebok: Stiansen inviterer til fest. Han viser deg hvordan du lykkes med Honning- og pepperstekt andebryst.

Fremgangsmåte

Forberedelser:

Sausen kan lages tre dager i forveien. Pastinakkpuré kan lages to dager før servering. Andebryst kan snittes dagen i forveien. Andebryst kan brunes tre timer før servering og stekes en halv time før. Eplene kan stekes tre timer før og varmes i ovn ved servering. Sukkerertene kokes ved servering

  1. Snitt ned i andeskinnet i fine strimler, salte og pepre andebrystene.
  2. Varm en panne med litt olje og stek andebrystene med skinnsiden ned i ca. fem minutter til fettet smelter og skinnet blir brunt og sprøtt.
  3. Stek brystene ett minutt på kjøttsiden. Ta vare på det smeltede andefettet til eplene. Etterstek brystene i ovn i fem minutter ved 180 grader. La dem hvile i 30 minutter på et lunt sted.
  4. Varm honning til den blir flytende og tilsett limesaft og knust sort pepper. Ved servering pensles brystene med honningen og varmes i tre minutter i ovn ved 225 grader med grillelementet på.
Skjæres i skiver og anrettes med pastinakkpuré , smørkokte sukkererter , ristede epler og solbærsaus (klikk på lenkene for å se egne oppskrifter). 

Oppskriften er hentet fra boken Stiansen inviterer til fest av Annette og Bent Stiansen.

Sendt inn av Anette og Bent Stiansen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema
+
Tester

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema

Så selv om det er en god håndfull friske og konsentrerte 2024-rieslinger som er verd å sjekke ut, utfordres de både innen- og utenfra.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna
+
Godbiter i pollisten

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna

Hos Al-Cantàra kombineres kunst og poesi med vinmaking og innimellom andre enn de vanlige druesortene i førersetet – og det smaker svært godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse
+
Godbiter i pollisten

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse

Grégoire Hoppenots Fleurie-er lever opp til at Beaujolais er det «nye» Burgund, med en annen druesort og et annet terroir, men prisene er fortsatt og heldigvis svært moderate.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser
+
Ukens vin

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser

To varianter av pinot noir, og en morsom ikke helt tørr blandingsrosé i litersflaske. Da er vi i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Opplev den engelske vinrevolusjonen med topp-produsent
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Opplev den engelske vinrevolusjonen med topp-produsent

For bare noen få år siden var det en kuriositet, men i dag er engelsk vin i absolutt verdensklasse. Bli med den 26. mai når Englands største og mest anerkjente vinprodusent, Chapel Down, kommer til Oslo.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart
+
Ukens vin

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart

200 kroner hver og alle gjør en jobb overfor vårens første grilling. Samtidig som de skiller seg klart ut i sin prisklasse.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her