Honning- og pepperstekt andebryst
Foto: Guri Dahl

Honning- og pepperstekt andebryst

Oppskriften er hentet fra Bent Stiansens prisbelønte kokebok: Stiansen inviterer til fest. Han viser deg hvordan du lykkes med Honning- og pepperstekt andebryst.

Fremgangsmåte

Forberedelser:

Sausen kan lages tre dager i forveien. Pastinakkpuré kan lages to dager før servering. Andebryst kan snittes dagen i forveien. Andebryst kan brunes tre timer før servering og stekes en halv time før. Eplene kan stekes tre timer før og varmes i ovn ved servering. Sukkerertene kokes ved servering

  1. Snitt ned i andeskinnet i fine strimler, salte og pepre andebrystene.
  2. Varm en panne med litt olje og stek andebrystene med skinnsiden ned i ca. fem minutter til fettet smelter og skinnet blir brunt og sprøtt.
  3. Stek brystene ett minutt på kjøttsiden. Ta vare på det smeltede andefettet til eplene. Etterstek brystene i ovn i fem minutter ved 180 grader. La dem hvile i 30 minutter på et lunt sted.
  4. Varm honning til den blir flytende og tilsett limesaft og knust sort pepper. Ved servering pensles brystene med honningen og varmes i tre minutter i ovn ved 225 grader med grillelementet på.
Skjæres i skiver og anrettes med pastinakkpuré , smørkokte sukkererter , ristede epler og solbærsaus (klikk på lenkene for å se egne oppskrifter). 

Oppskriften er hentet fra boken Stiansen inviterer til fest av Annette og Bent Stiansen.

Sendt inn av Anette og Bent Stiansen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Miks et sammensurium av en drink - at den smaker godt, er en underdrivelse
Ukens drink

Miks et sammensurium av en drink - at den smaker godt, er en underdrivelse

En frisk og lekker drink med et heller uvanlig navn skal sette deg i skikkelig vårstemning denne helgen. La vær være vær og kos deg så godt du kan.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema
+
Tester

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema

Så selv om det er en god håndfull friske og konsentrerte 2024-rieslinger som er verd å sjekke ut, utfordres de både innen- og utenfra.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Det kjappeste du kan lage på grillen
Dagens rett
Cheeseburger og bbq-saus med hemmlig ingrediens

Det kjappeste du kan lage på grillen

Med en cheeseburger med hjemmelaget barbecuesaus og kanskje sågar hjemmebakte burgerbrød er du garantert stor suksess.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Kvinner med bein i nesa og i jorda
+

Kvinner med bein i nesa og i jorda

Donne di Terra er en ny generasjon av kvinnelige bønder som opererer i ulike deler av det sørlige Italia. Felles har de en klar filosofi om hva som betyr noe i livet og for samfunnet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her