Huevos rancheros - meksikanske bakte egg i tomatsaus
Foto: asab974

Huevos rancheros - meksikanske bakte egg i tomatsaus

Huevos rancheros er en herlig mettende vegetarrett som kan nytes når som helst på døgnet, dog smaker den trolig aller best til frokost dagen derpå.

Fremgangsmåte

  1. Stek sjalottløk blank i olivenolje i en stor tykkbunnet stekepanne over middels varme. Ha i rød og gul paprika og stek videre.
  2. Tilsett klasetomatene og la dem få litt farge. Ha i chili hvitløksfedd, paprikapulver, spisskummen og en liten klype cayennepepper og stek videre i et minutt til alle de deilige aromaene i krydderne frigis.
  3. Ha i hakkede tomater og bønner og la det hele småputre på lav varme i 15 minutter. Smak til med salt og pepper.
  4. Når du har en tykk og smaksrik tomatsaus, lag en liten grop til hvert egg og klekk dem oppi.  Dryss litt salt og pepper over eggene, skru ned på laveste varme, sett lokk på pannen og stek til eggene har satt seg, ca 5 minutter.
  5. Topp retten med smuldret queso fresco eller fetaost, hakket koriander, vårløk og et skvis av lime. Server med godt brød eller varme tortillas til.

Her finner du flere fristende vegetaroppskrifter

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass
Dagens rett

Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass

Bakt camembert er uimotståelig deilig helgekos. Perfekt for en kveld med selvpleie eller en romantisk kveld for to.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten
+

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten

Braastad-familien, nå med Edouard, har for første gang på 150 år fått inn en person utenfor familien til å lage produktene. Aurelien Jayat har lang erfaring fra vin- og champagneindustrien, som kommer til nytte i møtet med det fallende markedet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Det er utrolig hvor mye smak en skje paprika kan gi
Dagens rett

Det er utrolig hvor mye smak en skje paprika kan gi

Det er ikke hvilket som helst paprikapulver som brukes i denne paprikagryten med poteter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Brennevin med karakter og krydder dominerer de sterkeste septembernyhetene
+
Tester

Brennevin med karakter og krydder dominerer de sterkeste septembernyhetene

Vi snakker om krydderurtlikører og så vel sitrus- som kremlikør med krydderinnslag. Men også tørre brennevin med mye karakter, og sågar krydder.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her