Hvit sjokolademousse med grapefrukt på sprø kjeks
Foto: Eva Brænd

Hvit sjokolademousse med grapefrukt på sprø kjeks

Fremgangsmåte

Sjokolademoussen:
Finhakk sjokoladen. Bløtlegg gelatinen i kaldt vann i ca. 5 minutter.
 
Splitt vaniljestangen på langs og skrap ut frøene. Ha vaniljestang og frø, ½ dl kremfløte og melk i en kjele og varm det til kokepunktet.
 
Visp eggeplomme og sukker lett sammen. Hell den varme melken over eggeblandingen litt etter litt mens du rører med en visp. Hell så kremen tilbake i kjelen.
 
Nå henter du fram bolle og sikt. Deretter varmer du sausen mens du rører i bunnen av kjelen med en slikkepott. Det er viktig å røre hele tiden for å hindre at eggplommen stivner i bunnen av kjelen.
 
Når blandingen tykner (85 °C) siles den over i en bolle.
 

Kryst vannet ut av gelatinen og smelt den i den varme sausen. Hell den varme sausen litt etter litt over den hakkede sjokoladen mens du rører med en slikkepott. Bland det til en jevn masse. Når blandingen blir kald (30 ºC), pisker du fløten til krem, og vender den inn i sjokoladeblandingen.

Fyll moussen i en bolle og sett til avkjøling i kjøleskap.

Grapefruktsaus:
Skjær skallet av en grapefrukt og skjær ut filetene mellom de naturlige skillelinjene. Etter at filetene er skåret ut, presser du ut saften av det som er igjen. Del den andre grapefrukten i to og press ut juicen. Du får ca. 2 dl grapefruktsaft.

Kok opp grapefruktsaften og sukkeret. Visp inn den utrørte maisennaen. La blandingen småkoke i ca. ½ minutt. Sett sausen til avkjøling. Smak den til med gin når den er blitt kald.

Hippenkjeks:
Forvarm stekeovnen til 180 ºC. Bland alle ingrediensene i en bolle og rør dem til en glatt masse med håndvisp. Stryk ut litt masse på et bakepapir med en stekespade. Lag 3 kjeks til hver person.

Stek kjeksene midt i ovnen i ca. 3 minutter, eller til de er lyst gylne. Når kjeksene er nystekt rett fra ovnen, kan de formes og bøyes.

Bruk en varm teskje og las små kuler av mousse. Anrett den i hippenkjeksene og server med grapefruktsaus og -fileter.

Her finner du veldig mange kakeoppskrifter

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få ukens kake som nyhetsbrev 

Sendt inn av Sverre Sætre

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Djevelsk godt og mørkt  blant ølnyhetene i januar - også uten alkohol
+
Tester

Djevelsk godt og mørkt blant ølnyhetene i januar - også uten alkohol

Selv om det er de mørke ølene som overbeviser mest, er det også spennende nyheter innen sider og brennevin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Bak de uimotståelige munnfullene gougeres fylt med lekker ost
Ukens kake

Bak de uimotståelige munnfullene gougeres fylt med lekker ost

Gougéres er så fransk som et bakverk kan bli. Uansett hvor tradisjonelt det er, kan det fint varieres med andre typer ost. Her får du to ulike oppskrifter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen
+
Godbiter i pollisten

Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen

For det får du her i rikt monn, og så er den da også signert en av de aller beste.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallbillige viner uten kompromisser
+
Ukens vin

Knallbillige viner uten kompromisser

I januar skal det være lett og lyst. Disse vinene topper på alle områder – og er i tillegg knallbillige - uten å kompromisse med smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Be inn til indisk gryte-aften med svine-korma med epler og spinat
Dagens rett

Be inn til indisk gryte-aften med svine-korma med epler og spinat

Du kan lage indiskinspirert mat enkelt hjemme selv med denne oppskriften. Halvfabrikata eller laget fra bunnen av - du avgjør.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet
+
Godbiter i pollisten

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet

Vi snakker om tysk pinot noir i flaske. Men ukens godbit er ikke hvilken som helst, for denne byr på sykt god valuta for pengene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her