Katalansk kylling (Pollo à la catalana) (Spania)

Ingredienser

2 kyllinger
1 ½ dl olivenolje
1 løk
1 hvitløkfedd
1 laurbærblad
2 dl hvitvin
1 rød pepperfrukt
salt
pepper
SAFRAN-RIS:
2 ½ dl langkornet ris
1 ts safran
2 ss smør
5 dl vann
salt
hvit pepper

Fremgangsmåte

Parter kyllingen i åtte deler. Ta vare på både lever, krås og hjerte. Krydre kyllingkjøttet med salt og pepper, brun det i varm olivenolje og ta deretter stykkene opp.

Skrell løk og hvitløk, grovhakk den første og finhakk den siste og brun begge deler i gryten. Tilsett strimlet pepperfrukt der frøstokk og kjerner er fjernet, og la også den få farge.

Legg kyllingstykkene oppå og tilsett laurbærblad og hvitvin. Kjør innmaten gjennom en kjøttkvern eller mos den sammen med en hvitløkfedd og ha massen i gryten. La det stå og surre i ca 15 minutter.

Ta for deg safran-risen: Smelt smøret i en stor, tykkbunnet gryte og tilsett litt salt, hvit pepper og safranen. Fres risgrynene i kryddersmøret, legg kyllingstykkene oppå risen og hell resten av grytens innhold over dem igjen. Tilsett 4 dl kokende vann og la retten surre videre i 15-18 minutter, slik at risen blir mør. Hvis risen ser ut til å bli for tørr, sper man litt etter litt med resten av vannet.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema
+
Tester

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema

Så selv om det er en god håndfull friske og konsentrerte 2024-rieslinger som er verd å sjekke ut, utfordres de både innen- og utenfra.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna
+
Godbiter i pollisten

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna

Hos Al-Cantàra kombineres kunst og poesi med vinmaking og innimellom andre enn de vanlige druesortene i førersetet – og det smaker svært godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse
+
Godbiter i pollisten

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse

Grégoire Hoppenots Fleurie-er lever opp til at Beaujolais er det «nye» Burgund, med en annen druesort og et annet terroir, men prisene er fortsatt og heldigvis svært moderate.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser
+
Ukens vin

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser

To varianter av pinot noir, og en morsom ikke helt tørr blandingsrosé i litersflaske. Da er vi i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Opplev den engelske vinrevolusjonen med topp-produsent
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Opplev den engelske vinrevolusjonen med topp-produsent

For bare noen få år siden var det en kuriositet, men i dag er engelsk vin i absolutt verdensklasse. Bli med den 26. mai når Englands største og mest anerkjente vinprodusent, Chapel Down, kommer til Oslo.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart
+
Ukens vin

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart

200 kroner hver og alle gjør en jobb overfor vårens første grilling. Samtidig som de skiller seg klart ut i sin prisklasse.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her