KEUFTA Innbakt kjøtt fra Armenia
Opplysningskontoret for kjøttFoto. Astrid Hals

KEUFTA Innbakt kjøtt fra Armenia

Ingredienser
Råvarer for ballen (les til høyre) :
1 ½ dl bulgur (koftelik)
1 ½ dl vann
1 boks hermetiske store hvite bønner
1 stort egg
½ dl hvetemel

Fyll:
200 g lammekjøttdeig
1 løk, hakket
2 ss olivenolje
1 dl bladpersille, finhakket
1 ss peppermynte, finhakket, evt. 1 ts tørket
½ ss basilikum, finhakket, evt. ½ ts tørket
1 dl pinjekjerner og/eller valnøtter, hakket
salt og pepper

Fremgangsmåte

Her har vi en annen spennende variant av kjøttbollene. Når man lager Keufta fra Armenia brukes en teknikk som man kjenner igjen fra mange andre retter. Teknikken er å koke råvaren til en "ball" eller kake. I midten lager man en fordypning som man "utvider" ved å la pekefingeren sirkulere innover. Man sier at enkelte husmødre har en "hånd" eller fingre til å lage keufta, så her er det bra å være langfingret. I åpningen fylles den ferdigstekte og tørre kjøttdeigen. Ballen lukkes igjen og stekes eller kokes ferdig. Det må ikke komme fett på åpningen som skal lukkes igjen.

Ballen kan være laget av kokt ris, kokt bulgur eller kokte poteter. I Norge har vi raspeball. Pakistan og Peru har identiske oppskrifter på en tradisjonell potetkake som skal stekes. Den heter Papa Rellenas i Peru og pakistanere i Norge kaller den potetkaker. I den arabiske verden kalles denne retten Kibbeh og sefardiske Jøder i Nord-Afrika og Spania kaller den Massa. Kibbeh er nevnt i gamle sumerske og assyriske tekster.

Ballen:
Ha bulgur og vann i en stor bolle og la den stå i 3-4 timer. Mos hvite bønner (inkludert kraft) i kjøkkenmaskinen. Når bulgur har trukket opp alt vannet og er blitt lys, gni den til den ligner på en paste. Bland de moste bønnene med egg, mel og bulgurpasten. Form 10-12 baller med hull i midten.

Fyllet:
Stek løken under lokk til den blir blank. Ha løken over i en bolle. Stek kjøttdeigen nesten helt ferdig. Bland løk, kjøttdeig og de andre råvarene sammen og stek til blandingen er tørr, men ikke brent. Ha ½ - 1 ss fyll i hver keufta og lukk dem igjen. Kok opp vann, tilsett salt (eller bruk buljong). Ha keufta i kokende vann. Når ballene flyter opp er de ferdig. Noen steder stekes keufta i olje, men dette er heller en gatekjøkken variant av retten.

Serveres med en frisk salat eller som vanlig raspeball, med tilbehør fra forskjellige lokale varianter. For eksempel sprøstekt bacon og kokt kålrot.

Mange andre deilige retter med lam

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Opplysningskontoret for kjøttFoto. Astrid Hals

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Gi en spansk touch på mandagens middag med denne kikert- og skinkegryta
Dagens rett

Gi en spansk touch på mandagens middag med denne kikert- og skinkegryta

En rik og smakfull, men lettlaget gryterett - den slags oppskrifter er gull verdt i en travel hverdag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Å sylte kveite er en super måte å servere fisken som forrett
Dagens rett

Å sylte kveite er en super måte å servere fisken som forrett

Kveite er en fet fisk som det passer godt å koke i en syrlig lake. Fisken får god smak og virker ikke så fet. Det blir derfor en perfekt start på måltidet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Skotte skaper magi i «ukjent» spansk vinområde
+
Godbiter i pollisten

Skotte skaper magi i «ukjent» spansk vinområde

Master of Wine Norrel Robertson er mannen og vinene er nå tilgjengelig i Norge.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Skalldyrfest eller bare fisk til middag? Her er vinen du vil drikke
+
Ukens vin

Skalldyrfest eller bare fisk til middag? Her er vinen du vil drikke

Denne alvarinho-klassikeren gjør jobben til så vel skalldyr som til mer eller mindre forseggjorte sjømatretter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Vinsmaking når det passer deg
Matkurs og vinkurs
Privat vinsmaking

Vinsmaking når det passer deg

Er dere en større gruppe som ønsker en privat og skreddersydd vinsmaking? Da må du se hit!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Lag en djevelsk god kombinasjon av tequila og solbærsaft
Ukens drink

Lag en djevelsk god kombinasjon av tequila og solbærsaft

Du har kanskje ikke prøvd å blande tequila og solbær før? Vi kan love at det smaker djevelsk godt.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her