Kylling satay med peanøttsaus og agurksalat
Aperitif

Kylling satay med peanøttsaus og agurksalat

Dette er nam hverdagsmat! Sprøstekte kyllingspyd i en fyldig peanøttsaus med smak av ingefær serveres med en enkel agurksalat og luftig aromatisk ris. Her kan du bruke ingefær- og hvitløkspurè for en rask, enkel og god middag.

Fremgangsmåte

Bland sammen alle ingrediensene til marinaden. Ha kyllingen i marinaden og la stå og trekke i ca 20 minutter. 

Lag ris ved å steke sjalottløk, hvitløk og ingefær over middels lav varme i en liten kjele. Rør ofte og stek til det hele er aromatisk, men ikke har fått farge, ca to minutter. Tilsett ris og stjerneanis og rør det hele sammen i et minutt. Tilsett soyasaus, salt og 7dl vann og ha på lokk. Kok opp, skru ned varmen og la trekke på lav varme i ca 20 minutter. 

Lag peanøttsausen ved å røre alle ingrediensene sammen med 50 ml varmt vann i en liten skål. Om sausen er litt tykk kan du tilsette mer vann. 

Når kyllingen er ferdig marinert. Tre den på grillspidd. Stek kyllingen gyllen og sprø i en grillpanne over middels-høy varme, ca 4 minutter på hver side. 

Ha lokket av risen rør godt med en gaffel for å gjøre risen luftig og fisk ut stjerneanisen. Server kyllingen og ris straks med peanøttsaus og en enkel agurksalat.

Tips:

Bruker du ferdig hvitløks- og ingefærpaste er det minimalt med arbeid og kutting.

Du kan selvfølgelig også grille kylling satay direkte på grillen. Sett grillen til 200°C og grill etter anvisning ovenfor over direkte varme.

De beste oppskriftene med kylling finner du her

Og finner du veldig mange andre spennende oppskrifter med kylling

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Slik lager du klassikeren Kvikklunsjkake
Ukens kake

Slik lager du klassikeren Kvikklunsjkake

Men den lages altså helt uten Kvikklunsj.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne vinen og druesorten slutter aldri å fascinere
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen og druesorten slutter aldri å fascinere

Hvordan det er mulig å lage en rødvin med så mye karakter og eleganse og likevel bare 11,5 prosent alkohol. Og så finnes den på de fleste større pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg
+
Godbiter i pollisten

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg

En chardonnaychampagne er å finne på de 60 + største polutsalgene – perfekt for valentinsdagen den 14. februar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja
+
Ukens vin

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja

Selv om druen er tempranillo og området er Rioja, snakker vi om en hvitvin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Så enkelt lager du suppelapskaus
Dagens rett

Så enkelt lager du suppelapskaus

Bruker du fryste grønnsaker, er denne tykke kjøttsuppen ferdig på et øyeblikk. Perfekt som feriemåltid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

For 200 kroner får du en virkelig herlig rødvin
+
Ukens vin

For 200 kroner får du en virkelig herlig rødvin

Den finnes dessuten i de fleste polhyller og er perfekt å ta med seg på vinterferien – også om den tilbringes hjemme.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her