Kylling satay med peanøttsaus og agurksalat
Aperitif

Kylling satay med peanøttsaus og agurksalat

Dette er nam hverdagsmat! Sprøstekte kyllingspyd i en fyldig peanøttsaus med smak av ingefær serveres med en enkel agurksalat og luftig aromatisk ris. Her kan du bruke ingefær- og hvitløkspurè for en rask, enkel og god middag.

Fremgangsmåte

Bland sammen alle ingrediensene til marinaden. Ha kyllingen i marinaden og la stå og trekke i ca 20 minutter. 

Lag ris ved å steke sjalottløk, hvitløk og ingefær over middels lav varme i en liten kjele. Rør ofte og stek til det hele er aromatisk, men ikke har fått farge, ca to minutter. Tilsett ris og stjerneanis og rør det hele sammen i et minutt. Tilsett soyasaus, salt og 7dl vann og ha på lokk. Kok opp, skru ned varmen og la trekke på lav varme i ca 20 minutter. 

Lag peanøttsausen ved å røre alle ingrediensene sammen med 50 ml varmt vann i en liten skål. Om sausen er litt tykk kan du tilsette mer vann. 

Når kyllingen er ferdig marinert. Tre den på grillspidd. Stek kyllingen gyllen og sprø i en grillpanne over middels-høy varme, ca 4 minutter på hver side. 

Ha lokket av risen rør godt med en gaffel for å gjøre risen luftig og fisk ut stjerneanisen. Server kyllingen og ris straks med peanøttsaus og en enkel agurksalat.

Tips:

Bruker du ferdig hvitløks- og ingefærpaste er det minimalt med arbeid og kutting.

Du kan selvfølgelig også grille kylling satay direkte på grillen. Sett grillen til 200°C og grill etter anvisning ovenfor over direkte varme.

De beste oppskriftene med kylling finner du her

Og finner du veldig mange andre spennende oppskrifter med kylling

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Slik får du brukt opp alle eggene du har kjøpt inn
Guide
Oppskrifter med egg

Slik får du brukt opp alle eggene du har kjøpt inn

Egg står øverst på innkjøpslisten gjennom hele året. Har du overskudd, fortvil ikke, for her får du tips til gode måter å få omsetning på eggebeholdningen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Påskens beste lammeoppskrifter
Guide
Påskelam oppskrifter

Påskens beste lammeoppskrifter

Her finner du oppskrifter på alt fra tradisjonell lammestek til noen mer uvanlige lammeretter. Selvsagt med drikkeforslag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Årets første «utevin» er på et pol nær deg
+
Ukens vin

Årets første «utevin» er på et pol nær deg

Med svært moderat alkohol er det svakt påskegul perlende vin du skal gå for. Og du får veldig mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen
+
Godbiter i pollisten

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen

Når det er sagt, er det også en vin som trives veldig godt til både lam og vilt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne asiatiske kyllingsalaten med lime og koriander overbeviser selv salathatere
Dagens rett

Denne asiatiske kyllingsalaten med lime og koriander overbeviser selv salathatere

Salat på asiatisk er ikke bare grønne blader, men derimot mange gode smaker. Denne oppskriften er både rask, enkel og smaksrik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

I dag blir det en ekstra smaksrik vri på laksen
Dagens rett

I dag blir det en ekstra smaksrik vri på laksen

Det tar mye kortere tid å lage pulled laks enn kjøtt. Her er oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her