Kyllingfilet med reker og asparges
Foto: Espen Grønli

Kyllingfilet med reker og asparges

Kan kyllingfilet kombineres med reker og asparges. Så absolutt.

Fremgangsmåte

Kok 3 dl pastaskruer og lag den hvite sausen.
 
Stek kyllingfiletene i 3-4 minutter på hver side på middels høy varme sammen med finhakket, frisk chili og revet, frisk ingefær. Bland inn pastaen i den hvite sausen.
 
Server kyllingfileten med pasta og friske, grønne asparges kokt i lettsaltet vann 3-4 minutter. Dryss over rensede reker og finhakkede urter.
 
Hvit saus:
Smelt smøret i en tykkbunnet kasserolle, ha i hvetemelet, rør rundt og la steke i 2-3 minutter over middels høy varme. men uten at det tar farge.
 
Varm melken og spe i melblandingen litt etter litt mens du rører kraftig slik at du får en glatt saus uten klumper. Smak til sausen med finhakket hvitløk, salt, pepper og ha i godt med finhakkede urter (estragon, timian, basilikum).
 
Tips: Varm gjerne melken med løk og laubærblad - da får du en rikere smak på den hvite sausen. 

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Soave går gjennom en endring ved at presisjon økes, men ikke alle er enige i veien
+

Soave går gjennom en endring ved at presisjon økes, men ikke alle er enige i veien

Rundt middelalderbyen Soave lages noen av Italias beste hvitviner av druen garganega. Nylig er det innført ny regler i form av 33 vinmarksnavn som kan nevnes på etiketten. Vi sjekker hva det innebærer og hvordan framtiden for Soave ser ut.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Ny generasjon og visjon bringer endring i Valpolicella
+

Ny generasjon og visjon bringer endring i Valpolicella

Valpolicella er en av Italias mest kjente vinregioner, primært for sin kraftfulle amarone og ripasso. Men regionen står nå foran en tid med endringer i regi av en ny generasjon vinmakere med nye ideer og ambisjoner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Nysgjerrig på Chinon – her får du utrolig mye for pengene
+
Godbiter i pollisten

Nysgjerrig på Chinon – her får du utrolig mye for pengene

Chinon og cabernet franc som lagringsobjekt er i trygge hender fra denne produsenten som har veldig gunstige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Start rosévinsesongen med denne pinot noir-perlen
+
Ukens vin

Start rosévinsesongen med denne pinot noir-perlen

Direkte pressete pinot noir-druer med høy syre gir en veldig lys og elegant rosévin som balanseres av litt restsødme. Perfekt til krydret mat.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Dette var bestemors favorittdessert
Ukens kake

Dette var bestemors favorittdessert

Har du levd noen tiår, husker du sikkert den gammeldagse festdesserten Marte Knipe. Sikre deg oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Når du baker torsken (eller skreien) under en skorpe som her, blir den ekstra god
Dagens rett

Når du baker torsken (eller skreien) under en skorpe som her, blir den ekstra god

Med en god skorpe av persille, hasselnøtter og loff, blir torsken saftig helt fram til den skal spises.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her