Kyllingsuppe med ris, sitron og mynte
Apéritif

Kyllingsuppe med ris, sitron og mynte

Denne suppen kalles canja i Portugal hvor den kommer fra.

Fremgangsmåte

Denne suppen er, sammen med caldo verde, den best kjente av de portugisiske suppene, og den serveres over hele landet. Så langt tilbake som på 1400-tallet ble den anbefalt som helbredende til alle som led av tuberkolose.

Ha ¼ dl kyllingkraft og vann i en liten kjele. Kok opp på sterk varme, rør inn risen, skru ned til svak varme, legg på lokk og la det småkoke i 20-25 minutter, til all væsken er absorbert. Ta kjelen av varmen.

Hell resten av kyllingkraften i en kjele og kok opp på middels varme. Ha i kyllingbitene, skru ned til svak varme og kok forsiktig i 15-20 minutter, til kyllingkjøttet er svært mørt og helt gjennomkokt.

Ha i ris og sitronsaft og smak til med salt og pepper. Varm opp raskt, rør inn mynten, øs opp suppen i varme suppeboller og server med en gang.

Her finner du mange flere deilige supper

9 lettlagete supper å ta med på tur

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Slik inntok Texas Skåne - ingen røyk uten kjøtt er mottoet for Holy Smoke
+

Slik inntok Texas Skåne - ingen røyk uten kjøtt er mottoet for Holy Smoke

Holy Smoke startet som et hobbyprojekt, og er blitt en kjempesuksess med sin satsing på tex-barbeque. Slik at sesongrestauranten er blitt Sveriges fremste barbequedestinasjon.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Forsiden akkurat nå - 6

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her