Kyllingwok med ananas og sursøt saus
Foto: 5PH

Kyllingwok med ananas og sursøt saus

Kylling og sursøt saus er en kombinasjon svært mange av oss nikker gjenkjennende til. Usedvanlig smakfullt, og noe du gjerne kan servere ofte. Hva annet enn riesling passer bedre til dette?

Fremgangsmåte

  1. Bland sammen soyasaus, ananassaft, tomatpuré, buljong og maisenna. Smak til med eddik og sukker.
  2. Skjær kyllingfiletene i tynne strimler og stek hurtig på sterk varme sammen med hvitløk og ingefær i en wok eller i en stor panne til kjøttet er hvitt.
  3. Tilsett paprika, aspargesbønner, ananas og purre. La det surre et par minutter til grønnsakene er så vidt møre.
  4. Hell så mye saus du ønsker over kjøttet og grønnsakene og gi det et raskt oppkok.
  5. Server med ris og et dryss av sesamfrø.
 
NB! Når du woker er det viktig å ikke ha i for mange ingredienser ad gangen, da dette kan føre til at grønnsakene og kjøttet koker i stedet for å bli stekt. Ha litt og litt i pannen og sett til side så snart det er klart. Grønnsakene skal ha en god tyggemotstand - være litt crunchy.
 
Bland gjerne sausen på forhånd slik at den er klar før du setter i gang å woke, og benytt så mye saus du selv har lyst på. Det som blir til overs kan oppbevares tre - fem dager i kjøleskap.

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Slik har hi-tech og menneskelig luktesans minimert korkproblemet
+

Slik har hi-tech og menneskelig luktesans minimert korkproblemet

Faren for ødelagt vin på grunn av dårlig korkkvalitet er nærmest minimert, med de siste årenes investeringer i teknologi. Vi ser på hvordan hi-tech og menneskelig luktesans kombineres for å tilby vinprodusenter bærekraftig framstilte vinkorker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nye øl i spesialpol: Mørke kraftpakker og pur galskap
+
Tester

Nye øl i spesialpol: Mørke kraftpakker og pur galskap

Det er en kjapp oppsummering av de 40 produktene som er testet og hvor noen går lenger enn andre i både karakter og villskap.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene ser du bare her
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene ser du bare her

Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Høstferiens beste trelitere
+
Ukens vin

Høstferiens beste trelitere

De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik serverer du fredagsbiffen i klypa
Dagens rett

Slik serverer du fredagsbiffen i klypa

Biff-sandwich med ruccula, bakt paprika og majones er en takknemlig rett siden den kan lages på forhånd og fylles i tursekken eller piknikkurven. Og så kan den varieres i det uendelige.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

And med hvitløkssaus er en litt uvanlig kombinasjon, men du verden hvor godt det smaker
Dagens rett

And med hvitløkssaus er en litt uvanlig kombinasjon, men du verden hvor godt det smaker

Posjert andebryst er kanskje litt uvanlig, men metoden beholder all saftighet og med hvitløkssausen blir smaken himmelsk.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her