Laksepanne med vårløk
Foto: Alf Børjesson

Laksepanne med vårløk

I hverdagen er laksen ofte den enkleste løsningen for fersk fisk. Laksepanne med vårløk, har det som skal til for å bli din nye favoritt. Lettlaget er den også.

Fremgangsmåte

  1. Sett ovnen på 125 grader. Strø salt og pepper på laksefiletene og stek dem raskt i litt olje i en varm panne. Etterstek fisken i ovnen ca. 10 minutter.
  2. Rens og skjær løken i store biter. La fløten koke opp i en kjele, legg i løken og kok til den er myk. Smak til med salt og pepper.
  3. Hakk egg og dill grovt. Smelt smøret i en kjele og bland med egg og dill. Smak til med salt og pepper.
  4. Server laksefiletene med løken og fløten. Fordel egghakket over og server med kokte poteter.

Kilde Frukt.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Valtellinas nebbiolo-eleganse kommer av de helt spesielle vekstforholdene
+

Valtellinas nebbiolo-eleganse kommer av de helt spesielle vekstforholdene

Valtellina er et dramatisk landskap innrammet av høye fjelltopper hvor nebbiolo som her går under navnet chiavennasca, vokser i terrasserte vinmarker som vedlikeholdes av sta og pasjonerte vinbønder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med brandade kan du lage flere typer retter
Dagens rett

Med brandade kan du lage flere typer retter

Kokt klippfisk og potet tilsmakt med hvitløk og god olivenolje er den enkle formularet for den klassiske franske retten brandade. Som kan lages på flere måter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?
+
Godbiter i pollisten

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?

McLaren Vale er mest kjent for sine shiraz, men disse viser hvor god grenache kan bli, i hendene på de rette folka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc
+
Ukens vin

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc

200 kroner for en 8 år gammel vin er virkelig billig, men legger du på en hundrelapp, får du et enda mer raffinert uttrykk for denne delen av Bordeaux.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Så enkelt lager du en hverdagsrett med lett festsus
Dagens rett

Så enkelt lager du en hverdagsrett med lett festsus

Det er ikke så mye som skal til for å løfte smaken på et stykke laks. Gode råvarer er stikkordet, og det er det flust av om dagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sensasjonelle Nikolai Haram Svorte tok gull i VM for sommelierer 2026

Det er første gang i historien at en norsk vinkelner har nådd så langt og slått ut 65 andre lands kandidater..

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her