Laksequiche

Fremgangsmåte

Lag paideig av smør, mel og vann. Klem den ut i en paiform og prikk den godt med en gaffel. Forstekes på 200 grader i ca. 20 min. midt i ovnen. Paibunnen skal være tørr, men ikke for brun. Del røkelaksen i små biter og legg dem utover paibunnen. Spinat eller brokkoli forvelles, deles i småbiter og legges utover over laksen sammen med smuldrete biter av blåmuggost og litt purre skåret i smale strimler.
Dryss godt med revet ost over. Pisk sammen egg og fløte og hell det over paien. Stekes ferdig på 225 grader midt i ovnen til osten er gylden og eggestanden har stivnet. Serveres med en god salat til. Er også god servert kald, f.eks. på båttur eller picnic.

Sendt inn av Ann Forberg

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Frankrike
    Frankrike
    Volum: 0.75 l Pris: 202.00 kr Basisutvalget
    85 POENG
Forsiden akkurat nå
Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten
+

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten

Braastad-familien, nå med Edouard, har for første gang på 150 år fått inn en person utenfor familien til å lage produktene. Aurelien Jayat har lang erfaring fra vin- og champagneindustrien, som kommer til nytte i møtet med det fallende markedet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Brennevin med karakter og krydder dominerer de sterkeste septembernyhetene
+
Tester

Brennevin med karakter og krydder dominerer de sterkeste septembernyhetene

Vi snakker om krydderurtlikører og så vel sitrus- som kremlikør med krydderinnslag. Men også tørre brennevin med mye karakter, og sågar krydder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ikoniske viner fra California til en 5-retters meny
Matkurs og vinkurs
Winedinner 14. oktober i Oslo

Ikoniske viner fra California til en 5-retters meny

Den 14. oktober har du muligheten til å bli bedre kjent med den anerkjente vinprodusenten Sanford, når du får smake på 6 av deres viner til en fantastisk meny.  

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Du blir overrasket over hvor kult tequila og lakris smaker sammen
+
Ukens drink

Du blir overrasket over hvor kult tequila og lakris smaker sammen

Det er eggehviten og lakrissmaken som gir den klassiske margaritamiksen en helt ny karakter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her