Lettsaltet torsk med gulrot og nøttesmør
Veronica Pedersen

Lettsaltet torsk med gulrot og nøttesmør

Fremgangsmåte

Start med å skrubbe potetene godt, rensk gulrøttene. Legg potetene i kasserolle og dekk dem med vann, kok opp, ca 20 minutter på middels varme. Ha vann i en kasserolle til gulrøttene, sett på koking slik at vannet koker, skjær gulrøtter i julienne-biter, ha i 1 ts salt i vannet og kok dem i 10-15 minutter.

Sett på 2 liter vann til fisken. Ha oppi fisken når vannet koker. Ha fisken i kokende vann og la den trekke i ca 15 minutter.

Varm opp stekepannen, hakk hasselnøtter i biter og rist dem i pannen i 5-10 minutter.Når nøttene er ristet, has de over i en liten kasserolle sammen m ekte smør, la dette stå på 1, slik at smøret smelter og alt holder seg varmt.

Kjenn med kniv om poteter og gulrot er kokt, når de er ferdige ta av vannet. Legg opp fiskebiter på tallerkener, poteter (gjerne med skall om det er nypotet), gulrøtter og ta en øse og tøm nøtter og smelta smør over potetene og gulrøttene. De som ønsker det kan også ha smelta smør på fisken.

Tom for torskeideer? Her er de beste oppskriftene

Her finner du mange flere oppskrifter med skrei og torsk

Her finner du mange oppskrifter med torsk

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Veronica Pedersen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Må testes: Spennende britisk nykomling
+
Godbiter i pollisten

Må testes: Spennende britisk nykomling

For hvem kan si nei til lekre bobler, like syrefrisk og mineralsk chardonnay eller en sjarmerende rosevin?

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nyheter i basis: Pinot noir-kupp fra Sonoma Coast
+
Tester

Nyheter i basis: Pinot noir-kupp fra Sonoma Coast

Det er en av de mest interessante vinnyhetene i basis i juli. Men også

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Muscadet i en klasse for seg og et veldig godt kjøp
+
Godbiter i pollisten

Muscadet i en klasse for seg og et veldig godt kjøp

Den er pent moden og drikkeklar og finnes sågar også i magnum.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Den perfekte piknik-rosévinen
+
Ukens vin

Den perfekte piknik-rosévinen

Den har skrukork og er derfor garantert feilfri, men først og fremst er den er lekker rosévin til en gunstig pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak høstens beste viner og finn din favoritt!
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Smak høstens beste viner og finn din favoritt!

Den 08. september kan du få servert 9 deilige viner i glasset og strålende stemning, ledet av entusiastiske Kristine Sandsleth. Dette vil du ikke gå glipp av!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Vilt god historisk hvitvinsvaluta fra Alentejo
+
Ukens vin

Vilt god historisk hvitvinsvaluta fra Alentejo

Denne hvitvinen hamler opp med (nesten) alt av chablis til sjømat og vegetar - og er friskere enn sine nordeuropeiske brødre.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her