Lørdagspai
Aperitif

Lørdagspai

Hva med en deilig og lettvint middag? Denne smakfulle paien der lyst kjøtt i form av kylling eller kalkun spiller hovedrollen.

Fremgangsmåte

  1. Paibunn: Ha hvetemel, kjøleskapkaldt smør i biter og kaldt vann i food processorbollen.
  2. La maskinen gå til smøret er findelt og deigen samlet. Eller smuldre smøret i hvetemelet og ha i vannet.
  3. Bland alt sammen til en deig.
  4. Legg deigen kjølig i plast i ca. 30 minutter. 
  5. Kjevle deigen og ha den i paiform på 24-26 cm i diameter. Trykk den ut og opp langs kanten. Prikk bunnen med gaffel.
  6. Dekk paibunnen med bakepapir og ha i tørkede erter eller bønner og forstek paibunnen i 10 minutter ved 200 grader. 
  7. Fyll: Rens kyllingen for bein og skjær kjøttet i mindre biter, eller bruk rester av kylling- eller kalkunkjøtt.
  8. Rens paprikaen og skjær den i biter.
  9. Vask og snitt purren i små biter.
  10. Fres purre og paprika samt hvitløk i litt smør i en stekepanne. 
  11. Fordel kjøttet i bunnen på det forstekte paibunnen, legg purre/paprika og mais over.
  12. Strø over den revne osten. 
  13. Visp sammen melk, egg, muskat, salt og pepper.
  14. Hell det over paien og stek den ved 200 grader i ca. 30 minutter.
  15. Server gjerne en frisk salat til. 

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disk opp med en skikkelig smaksrik fiskerett denne helgen
Dagens rett

Disk opp med en skikkelig smaksrik fiskerett denne helgen

Steinbit i en blåskjellsaus/gryte eller saute på fagspråket, er så godt som sjømat kan bli. Ikke er det vanskelig heller.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass
Dagens rett

Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass

Bakt camembert er uimotståelig deilig helgekos. Perfekt for en kveld med selvpleie eller en romantisk kveld for to.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ikoniske viner fra California til en 5-retters meny
Matkurs og vinkurs
Winedinner 14. oktober i Oslo

Ikoniske viner fra California til en 5-retters meny

Den 14. oktober har du muligheten til å bli bedre kjent med den anerkjente vinprodusenten Sanford, når du får smake på 6 av deres viner til en fantastisk meny.  

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten
+

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten

Braastad-familien, nå med Edouard, har for første gang på 150 år fått inn en person utenfor familien til å lage produktene. Aurelien Jayat har lang erfaring fra vin- og champagneindustrien, som kommer til nytte i møtet med det fallende markedet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her