Marinerte kyllingbryst
Foto: opplysningskontoret for egg og kjøtt

Marinerte kyllingbryst

Denne retten med marinerte kyllingbryst kommer du garantert til å lage flere ganger.

Fremgangsmåte

  1. Marinaden:
  2. Bland alle ingrediensene til marinaden godt. Tørk av kyllingbrystene med kjøkkenpapir og rens bort det gule fettet. Legg kyllingbrystene oppi marinaden og bland godt. La dem ligge i minst en halvtime men jo flere timer de ligger, jo bedre blir de. Ta kjøttet opp av marinaden og tørk av.
  3. Kjøttet:
  4. Sett steikeovnen på 200 grader.
  5. Sett kokeplaten på trinn 7. Varm opp 2 ss olje i en steikepanne og steik aller først østerssoppen til den blir gylden. Legg over på et serveringsfat og dryss over litt salt og pepper.
  6. Så steiker du, i den samme steikpanna, kyllingbrystene i 2-3 minutter på hver side til de har fått en fin steikeoverflate. Legg dem over i et ildfast fat og sett det i steikeovnen i 6 minutter for ettersteiking.
  7. Imens heller du 2 dl vann sammen med resten av marinaden i steikepanna og koker den nesten ut. Det skal bli 1 ½ - 2 dl saus igjen.
  8. Hell gjennom en sil (for å fjerne steikerester) og smak til med salt og pepper. Server sammen med kyllingbrystene, nudler eller pasta og litt salat eller grønnsaker etter valg.
  9. Pasta eller nudler:
  10. Kok dem i lettsaltet vann (2 l vann og 1 ss salt) etter bruksanvisningen på pakken. Hell av vannet gjennom et dørslag (sil) når de er kokt. Ha pasta/nudler i en bolle og tilsett olje eller smør.
  11. En god salat lager du slik:
  12. Riv av bladene av 1 issalat. Skyll dem i kaldt vann og legg dem på kjøkkenpapir. Legg ½ pk rucculasalat i kaldt vann i noen minutter. Hell av vannet og tørk godt. Skyll 1 pk cherrytomater og del dem i to. Bland alt sammen i en salatbolle. Visp sammen 2 ss extra virgin olivenolje, 1 ss sitronsaft eller balsamicoeddik og ¼ ts salt. Hell over salaten og bland godt.

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Basisnyheter: Denne gode gamle kjenningen er på topp sammen med en håndfull andre godbiter
+
Tester

Basisnyheter: Denne gode gamle kjenningen er på topp sammen med en håndfull andre godbiter

De beste basisnyhetene i juli fyller akkurat en handlekurv. Slik sikres du både unike og prisgunstige viner til sommermenyen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Topp sommerhvitvin for 200 kroner
+
Ukens vin

Topp sommerhvitvin for 200 kroner

Den har alt du trenger for å løfte sommermåltidet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
+
Godbiter i pollisten

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget

Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik gjør du pastaretten ekstra mettende
Dagens rett

Slik gjør du pastaretten ekstra mettende

Pasta all'Italia er en vri på klassikeren pasta Alfredo - som er bare med fløte og parmesan. Med kylling blir det mer å tygge på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Best av 350 testede viner: Med denne hvitvinen får du en smak av virkelig storhet
+
Tester

Best av 350 testede viner: Med denne hvitvinen får du en smak av virkelig storhet

En av vinverdenens fremste cru-er gir med denne en vin som selv et moderat vinbudsjett tåler. Og den kan legges dypt i kjelleren. Blant de 350 testede vinene er det godbiter i alle prisklasser.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her