Marinerte kyllingbryst
Foto: opplysningskontoret for egg og kjøtt

Marinerte kyllingbryst

Denne retten med marinerte kyllingbryst kommer du garantert til å lage flere ganger.

Fremgangsmåte

  1. Marinaden:
  2. Bland alle ingrediensene til marinaden godt. Tørk av kyllingbrystene med kjøkkenpapir og rens bort det gule fettet. Legg kyllingbrystene oppi marinaden og bland godt. La dem ligge i minst en halvtime men jo flere timer de ligger, jo bedre blir de. Ta kjøttet opp av marinaden og tørk av.
  3. Kjøttet:
  4. Sett steikeovnen på 200 grader.
  5. Sett kokeplaten på trinn 7. Varm opp 2 ss olje i en steikepanne og steik aller først østerssoppen til den blir gylden. Legg over på et serveringsfat og dryss over litt salt og pepper.
  6. Så steiker du, i den samme steikpanna, kyllingbrystene i 2-3 minutter på hver side til de har fått en fin steikeoverflate. Legg dem over i et ildfast fat og sett det i steikeovnen i 6 minutter for ettersteiking.
  7. Imens heller du 2 dl vann sammen med resten av marinaden i steikepanna og koker den nesten ut. Det skal bli 1 ½ - 2 dl saus igjen.
  8. Hell gjennom en sil (for å fjerne steikerester) og smak til med salt og pepper. Server sammen med kyllingbrystene, nudler eller pasta og litt salat eller grønnsaker etter valg.
  9. Pasta eller nudler:
  10. Kok dem i lettsaltet vann (2 l vann og 1 ss salt) etter bruksanvisningen på pakken. Hell av vannet gjennom et dørslag (sil) når de er kokt. Ha pasta/nudler i en bolle og tilsett olje eller smør.
  11. En god salat lager du slik:
  12. Riv av bladene av 1 issalat. Skyll dem i kaldt vann og legg dem på kjøkkenpapir. Legg ½ pk rucculasalat i kaldt vann i noen minutter. Hell av vannet og tørk godt. Skyll 1 pk cherrytomater og del dem i to. Bland alt sammen i en salatbolle. Visp sammen 2 ss extra virgin olivenolje, 1 ss sitronsaft eller balsamicoeddik og ¼ ts salt. Hell over salaten og bland godt.

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Det er god grunn til at mangosorbet er manges favoritt
Ukens kake

Det er god grunn til at mangosorbet er manges favoritt

Mangosorbet er også et populært alternativ til dessert på varme sommerdager. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
+
Godbiter i pollisten

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget

Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Server rosé som på slottet
+
Godbiter i pollisten

Server rosé som på slottet

At denne roséen finnes på slottet*, skal ha med familiebånd å gjøre. Og garantert også fordi den smaker veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold
+
Ukens vin

Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold

Dirk Niepoorts tanker går lenger enn til sine vinmarker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Har du gammelt brød, har du verdens raskeste middag
Dagens rett

Har du gammelt brød, har du verdens raskeste middag

Bruschetta med parmaskinke, gorgonzola og soltørkede tomater er ikke bare en rask, men også veldig god middagsløsning. Og som kan tilpasses etter hva du har i kjøleskapet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her