Muhammara
vegetarbloggen.no

Muhammara

Nydelig vegansk dip med ovnsbakt paprika, valnøtter og en liten touch hvitløk.

Fremgangsmåte


Oppskriften gir 1 skål.

Forvarm stekeovnen til 220 grader. Kle et stekebrett med bakepapir og gni det forsiktig inn med ca 1 ss olivenolje. Skjær paprikaene i to, grav ut innmaten, fordel de deretter utover på stekebrettet med skinnet opp.
Sett inn i ovnen og bak i 20-30 minutter, de skal begynne å få sorte flekker på toppen. Ta ut av ovnen, prøv å dra av det tynne, brente laget raskt. Dersom du ikke får det av så kan du legge paprikaene i en plastpose en stund, da går det lettere av.

Ha paprikaene over i en foodprocessor. Tilsett valnøtter, hvitløk, vårløk, brødsmuler, molasses, sitronsaft, spisskummen, chiliflak, salt og resten av olivenoljen. Kjør til du har en myk og fin dip, smak eventuelt til med litt mer salt og/eller sitronsaft.

Server umiddelbart, gjerne med litt olje på toppen, eller dekk til med folie og oppbevar i kjøleskap.

* Har du ikke granateplemelasse i hus så kan du bruke en annen type melasse eller lønnesirup.
* Chiliflak kan erstattes av chilipulver


Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter 

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne. 

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig 

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av vegetarbloggen.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Topp sommerhvitvin for 200 kroner
+
Ukens vin

Topp sommerhvitvin for 200 kroner

Den har alt du trenger for å løfte sommermåltidet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Best av 350 testede viner: Med denne hvitvinen får du en smak av virkelig storhet
+
Tester

Best av 350 testede viner: Med denne hvitvinen får du en smak av virkelig storhet

En av vinverdenens fremste cru-er gir med denne en vin som selv et moderat vinbudsjett tåler. Og den kan legges dypt i kjelleren. Blant de 350 testede vinene er det godbiter i alle prisklasser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
+
Godbiter i pollisten

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget

Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik gjør du pastaretten ekstra mettende
Dagens rett

Slik gjør du pastaretten ekstra mettende

Pasta all'Italia er en vri på klassikeren pasta Alfredo - som er bare med fløte og parmesan. Med kylling blir det mer å tygge på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

200 rødviner testet: Burgunds største forelskelse er vanskelig å komme unna
+
Tester

200 rødviner testet: Burgunds største forelskelse er vanskelig å komme unna

Vi snakker om Les Amoureuses i Chambolle-Musigny - viner som koster det samme som grand cruer. For de fleste blir det med å lese om dem. Trøsten er at det finnes mye annet langt mer prisgunstig blant de 200 rødvinene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her