Nasjonaldagsbløtkake i rødt, hvitt og bløtt
Foto: Alf Børjesson

Nasjonaldagsbløtkake i rødt, hvitt og bløtt

Fremgangsmåte

Sukkerbrød:
Pisk egg og sukker til stiv eggedosis. Sikt sammen mel og bakepulver og rør det forsiktig inn i eggedosisen. Stek i smurt form, 24 cm. i diameter, ved 160 grader i 45 minutter.
 
Fyll:
Legg gelatinplatene i kaldt vann i ca. 5 minutter. Visp eggedosis av egg og sukker. Bland inn pisket kremfløte. Smak til med konsentrert limejuice og hakket sitronmelisse.
 
Hell vannet fra gelatinplatene og løs dem opp i ½ dl kokende vann. Hell den oppløste gelatinen i kremblandingen i en tynn stråle under omrøring. Sett fromasjen kaldt noen minutter til den er passe stiv.
 
Slik gjør du:
Del sukkerbrødet i tre lag og dynk alle lagene med melk. Legg den nederste bunnen på et serveringsfat.
 
Fordel halvparten av limefromasjen på bunnen og legg på en ny bunn. Kjør den ene kurven med jordbær i en matprosessor og fordel den på bunnen. Ha på resten av fromasjen og legg over det siste laget med sukkerbrød.

Trekk et bredt bånd med aluminiumsfolie litt stramt rundt kaken og fest med en tape. La folien gå noen centimeter over toppen på kaken.

Skjær resten av jordbærene i tynne skiver og legg taksteinslagt i to brede bånd på hver side av midten. Fyll deretter blåbærene i beltet på midten.

Lag gelé etter anvisningen på pakken, men med 1 dl mindre vann enn angitt. Avkjøl geleen til den så vidt begynner å stivne. Øs gelé over bærene. Sett kaken til avkjøling til geleen er helt stiv.

Fjern folien og pynt sidene med pisket kremfløte som sprøytes med en kremsprute. Sprøyt også små rosetter på toppen i skjøten mellom gelé og krem. Pynt gjerne fatkanten med sitronmelisse.

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
De hvite aspargesene fortjener å spille hovedrollen som her med kremet saus og spekeskinke
Dagens rett

De hvite aspargesene fortjener å spille hovedrollen som her med kremet saus og spekeskinke

La det være sagt med en gang: Det er de hvite aspargesene som er de beste. Kokt til perfeksjon er de rett og slett sublime, Og veldig lett å lykkes med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Prøv en ny vri på ørretmiddagen: Dampkok den med ingefær
Dagens rett

Prøv en ny vri på ørretmiddagen: Dampkok den med ingefær

Kinesiske smaker som ingefær, sesamolje og soyasaus gjør susen med hverdagsfisken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
+
Godbiter i pollisten

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser

Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lær mer om hvitvin
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Lær mer om hvitvin

Lær det grunnleggende om hvitvin og smak deg gjennom åtte ulike viner. Dette kurset passer perfekt for nybegynnere, og krever ingen forkunnskaper.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Rom og prosecco er sammen så sommerlig som en drink kan bli
+
Ukens drink

Rom og prosecco er sammen så sommerlig som en drink kan bli

Denne drinken tar pulsen på 1950-tallets Havanna, Cuba og er derfor velutprøvd som leskedrikk under lune forhold.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her