Parmesangratinert steinbit med bakte små tomater og tomatvinagrette
Foto: Eva Brænd

Parmesangratinert steinbit med bakte små tomater og tomatvinagrette

Fremgangsmåte

Del fisken opp i stykker a 200 g og legg dem i saltlaken i 15 minutter. Skyll av med vann og la de renne godt av seg på et håndkle.

Fisken bakes i ovnen på varmluft ved 150 grader i 8 minutter. Legg på gratineringmiksen og gratiner i ovn med grill til det blir en gyllen skorpe.

Gratinering:
Kok inn fløten til halvparten og rør inn den revne parmesanen. Rør til parmesanen har løst seg opp.
 
Ovnsbakte små tomater:
Skjær et kryss i toppen på tomatene.

Sett tomatene i en ildfast form, dryss over den hakkede løken, hvitløk, fenikkel, sjalottløk salt, pepper, fenikkel, og korianderfrø.

Hell over olje og bak i på varmluft i ovnen på 150 grader til tomatene begynner å bli myke. Trekk av skinnet, og sil av litt av oljen til anretning.

Tips: Dersom du ikke har en varmluftsovn, kan du øke varmen til 175 grader med over- og undervarme.

Her finner du mange deilige oppskrifter på steinbit

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Få dagens rett som nyhetsbrev 

 

Sendt inn av Kjetil Gundersen ved Gastronomisk Institutt

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Årets første «utevin» er på et pol nær deg
+
Ukens vin

Årets første «utevin» er på et pol nær deg

Med svært moderat alkohol er det svakt påskegul perlende vin du skal gå for. Og du får veldig mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Påskens beste lammeoppskrifter
Guide
Påskelam oppskrifter

Påskens beste lammeoppskrifter

Her finner du oppskrifter på alt fra tradisjonell lammestek til noen mer uvanlige lammeretter. Selvsagt med drikkeforslag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Bacalao er perfekt påskemat
Dagens rett

Bacalao er perfekt påskemat

I mangel av fersk fisk, gjør klippfisk jobben mer enn godt nok. Prøv denne klassiske oppskriften på bacalao.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

La deg friste av påskens beste oppskrifter med appelsin
Guide

La deg friste av påskens beste oppskrifter med appelsin

Påske er skiturer, kos i hytteveggen - og appelsiner. Men appelsiner kan brukes til mye mer enn det. Her får du et knippe oppskrifter med nettopp appelsin.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her