Varm syltet steinbit med krydderbakt svineribbe, krydret italiensk pølse, stekesjy og gnocchi
Foto: Eva Brænd

Varm syltet steinbit med krydderbakt svineribbe, krydret italiensk pølse, stekesjy og gnocchi

Ingredienser

600 g renskjært steinbitfilet

Syltelake:
4 dl fiskekraft
3 ss olivenolje
2 ss rødvinseddik
1 ts sort hel pepper
1 ts fenikkelfrø
1 rød chili
1 frisk laubærblad
2 sjalottløk
1 ss friske estragonblader
litt sitronskall
1 ts salt

100 g italensk pølse

Braisert krydret svineside:
400 g svineside, utbenet og uten svor
1 kvist salvie
2 ss fersk koriander
1 rød chili uten frø
litt sitronskall
3 fedd hvitløk
1 ss hel kummin
1 ss hel koriander
1 ss hel sort pepper
3 ss maldonsalt
2 ss mørk soya
2 ss lys soya
2 dl kyllingkraft
Gnocchi:
500 g mandelpotet
1 eggeplomme
100 g hvetemel
50 g parmesan
muskat
salt og pepper

Fremgangsmåte

Syltelake:
De tørkede krydderene ristes i tørr panne og has i kjele sammen med resten av ingrediensene. Kok opp laken og trekk til siden. Hell så laken over steinbitstykkene og la fisken trekke gjennom. Server med braisert kjøtt, gnocchi og stekesjy.

100 g italensk pølse ristes i olje og tørkes lett på papir. Anrettes sammen med stekesjy og steinbit.

Braisert krydret svineside:
Rist de tørre krydderene i en tørr panne og støt så alt sammen i en morter med salt og de ferske krydderene. Gni inn svinesiden og la den ligge et døgn og trekke. Legg svinesiden i lang panne med ingrediensene og sett i ovn på 180 grader i 1 time med folie over. Avkjøl og skjær en tynn skive som varmes i stekesjyen og anrettes under den bakte røyen. Smak til sjyen om nødvendig og bruk som saus.
 
Gnocchi:
Kok potetene i vann uten salt. Når potetene er ferdig kokt, sil av og tørk dem i ovn på 60-70 grader, slik at du får en tørr masse, passer igjennom en sikt og la det avkjøle seg litt. Bland inn mel, parmesan og eggeplomme, smak til med salt, pepper og muskat. Denne deigen skal nå ha samme konsistens som en pastadeig.

Lag så baller eller form dem til ønsket form, kok dem i lettsaltet vann, når de flytter opp er de ferdige. Ta dem ut og ha dem i isvann.

Ved servering, bruner du litt smør i panna og steker gnocchiene på panna med salt, pepper og litt finkuttet salvie.

Her finner du mange deilige oppskrifter på steinbit

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Få dagens rett som nyhetsbrev 

 

Kilde Kjetil Gundersen ved Gastronomisk Institutt

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disse vinene ser du bare her
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene ser du bare her

Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Høstferiens beste trelitere
+
Ukens vin

Høstferiens beste trelitere

De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset
+
Godbiter i pollisten

Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset

Med 2021-årgangen lever de fullt opp til forventningene – og litt mer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Santa Barbara-pinot til knallpris
+
Ukens vin

Santa Barbara-pinot til knallpris

Den får druer fra noen av «gullkystens» beste vinmarker uten at det reflekteres i prisen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Prøv Uruguays nasjonalrett potetomelett
Dagens rett

Prøv Uruguays nasjonalrett potetomelett

Tortilla de patata ble brakt til Uruguay av spanske innvandrere, og så populær er den at sågar den regnes som deres nasjonalrett.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Har du reker til overs, må du prøve disse uimotståelige snacksene fra Thailand
Dagens rett

Har du reker til overs, må du prøve disse uimotståelige snacksene fra Thailand

Det er kanskje uvant for norske ganer å blande reker og svin, men det er det som gir den avhengighetsskapende smaken på disse frityrstekte toastene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her