Penne med tomat- og chilisaus (Penne all´Arrabbiata)

Fremgangsmåte

Bløtlegg den tørkede soppen i varmt vann under lokk i 15-20 minutter. Slå av vannet og kryst ut så mye vann som mulig. Finhakk soppen.

Smelt 50 g smør i en mellomstor kjele eller høy stekepanne. Ha i pancetta eller bacon og la det surre over middels varme til det er gyllent og litt sprøtt. Ta opp pancettaen med en hullsleiv og legg til side.

Surr den hakkede soppen i pannen. Ta den opp og legg til side sammen med pancetta/bacon. Smuldre en chili i pannen, tilsett hvitløk og la det surre under omrøring i noen minutter, til hvitløken er gyllen.

Tilsett tomater og basilikum, og smak til med salt. La det småkoke under omrøring i 10-15 minutter. I mellomtiden koker du pastaen i en kjele med saltet, kokende vann, etter anvisning på pakken.

Ha pancetta eller bacon og sopp i tomatsausen. Smak til og ha i mer chili hvis du vil ha den sterkere. Hvis sausen er for tørr, kan du tilsette litt av kokevannet fra pastaen.

Slå vannet av pastaen og hell den i en oppvarmet bolle. Skjær resten av smøret i terninger og ha det i pastaen sammen med osten. Bland godt og server straks, med noen basilikumblader til pynt.

Dette er en av Romas mest berømte pastaretter - penne blandet med en tomatsaus smaksatt med chili: Penne all`Arrabbiata.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
De hvite aspargesene fortjener å spille hovedrollen som her med kremet saus og spekeskinke
Dagens rett

De hvite aspargesene fortjener å spille hovedrollen som her med kremet saus og spekeskinke

La det være sagt med en gang: Det er de hvite aspargesene som er de beste. Kokt til perfeksjon er de rett og slett sublime, Og veldig lett å lykkes med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Prøv en ny vri på ørretmiddagen: Dampkok den med ingefær
Dagens rett

Prøv en ny vri på ørretmiddagen: Dampkok den med ingefær

Kinesiske smaker som ingefær, sesamolje og soyasaus gjør susen med hverdagsfisken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
+
Godbiter i pollisten

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser

Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lær mer om hvitvin
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Lær mer om hvitvin

Lær det grunnleggende om hvitvin og smak deg gjennom åtte ulike viner. Dette kurset passer perfekt for nybegynnere, og krever ingen forkunnskaper.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Rom og prosecco er sammen så sommerlig som en drink kan bli
+
Ukens drink

Rom og prosecco er sammen så sommerlig som en drink kan bli

Denne drinken tar pulsen på 1950-tallets Havanna, Cuba og er derfor velutprøvd som leskedrikk under lune forhold.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her