Linguine med pesto av soltørkede tomater (Linguine con Pesto di Pomodori Secchi)

Fremgangsmåte

Ha pinjekjernene i en liten teflonpanne og rist dem over svak til middels varme i 1-2 minutter, eller til de er gylne.

Ha pinjekjernene i en kjøkkenmaskin. Tilsett parmesan, soltørkede tomater og hvitløk, og pepre etter smak. Kjør maskinen til alt er finmoset.

Mens maskinen går, tilsetter du gradvis olivenolje gjennom røret til alt er godt blandet og du har en glatt puré.

Kok pastaen etter anvisningen på pakken. La den renne godt av seg, og ta vare på litt av kokevannet. Hell pastaen i en oppvarmet bolle, ha pestoen og et par skjeer av kokevannet over og bland godt. Serveres straks, pyntet med basilikumblader. Høvlet parmesan ved siden av.

En gang i tiden var tomat-pesto en sjeldenhet, men nå blir den mer og mer populær. Man bruker soltørkede tomater i stedet for basilikum, og resultatet er nydelig.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Spesialpol: Flotte whiskyer fra nord og vest, men også sør og øst
+
Tester

Spesialpol: Flotte whiskyer fra nord og vest, men også sør og øst

Verdens nordligste destilleri slår til igjen, og en av bourbonfavorittene likeså. For dem som vil ha skotsk whisky for alle penga, får også sitt blant septembernyhetene på spesialpolet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin
+

Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin

Utdrag fra septembermenyen: Kjøtt uten kraftfor og tilsetninger og kokkene som bidro til sommerens VM-suksess. Wachau i endring og Spanias 23. Vino de Pago.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At disse vinene er unike, er ingen floskel
+
Godbiter i pollisten

At disse vinene er unike, er ingen floskel

De bærer dessuten sine fantasinavn veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg
+
Ukens vin

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg

Joana Maçanita er søsteren til geniforklarte Antonio Maçanita og hun lager stadig lekrere vinene fra vingården i Douro.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 05. november i Oslo

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland

Opplev en helt spesiell kveld der moderne norske juleklassikere møter noen av Badens mest spennende viner. Her får du møte «Next Generation Winemaker of the Year”, Johanna Bernhart.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

At fransk whisky får økt interesse, er et fenomen som er kommet for å bli
+

At fransk whisky får økt interesse, er et fenomen som er kommet for å bli

Whisky er franskmenns favorittbrennevin. Da er det ikke mer enn rimelig at franske destillerier lager sin egen whisky. Med stor suksess. Ikke uventet gjør de det på sin måte i stedet for å kopiere naboene i nord.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her