Pipe rigate med skinke og erter (Pipe Rigate ai Piselli e Prosciutto)

Fremgangsmåte

Smelt halvparten av smøret med olivenolje i en mellomstor kjele til det freser. Tilsett tinte erter og knust hvitløk, fulgt av hønsekraft, vin eller vann.

Strø hakket persille over, og salt og pepper etter smak. La det surre over middels varme under stadig omrøring i 5-8 minutter eller til mesteparten av væsken er kokt inn.

Tilsett omtrent halvparten av fløten. Skru varmen opp og la sausen koke opp under konstant omrøring til den tykner og dekker ertene. Ta kjelen av varmen, rør inn prosciutto og smak til.

Kok pastaen etter anvisningen på pakken. Hell i et dørslag og la den renne godt av seg.

Ha straks resten av smøret og fløten opp i pastakjelen. Tilsett pastaen og bland over middels varme til pastaen er dekket av fløte. Hell sausen over, bland raskt og varm opp.

Serveres straks, med et dryss av friske urter.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Slik lager du en vegetarisk vri på julemenyen
Guide
Vegetarisk jul

Slik lager du en vegetarisk vri på julemenyen

Julesnurrer til forrett og vegister med rødkålslaw til hovedrett gjør den som velger grønt lykkelig også på julaften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

De beste ribbeoppskriftene fra langtidsstekt ribbe til porchetta
Julemat
Oppskrifter ribbe

De beste ribbeoppskriftene fra langtidsstekt ribbe til porchetta

Her er oppskriftene du trenger for å servere perfekt ribbe, ikke bare på julaften, men også når du har lyst på en ny smak.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Når beaujolais nouveau er vel over, er det tid for å gå tilbake til ekte vare
+
Godbiter i pollisten

Når beaujolais nouveau er vel over, er det tid for å gå tilbake til ekte vare

Det er ikke til å komme fra at det er med beaujolais fra de 10 cru-ene, at det blir spenning. Og denne for Norge nye produsenten overbeviser stort.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg
+
Ukens vin

Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg

Tre virkelig gode syraher servert på ulike måter, men fra samme magiske hånd.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Juleskinke hører med på en ekte julemeny
Dagens rett
Juleskinke med sennepsaus og ovnsbakte rotgrønnsaker

Juleskinke hører med på en ekte julemeny

Enten du planlegger et julekoldtbord eller en meny med flere retter, er denne oppskriften på juleskinke verd å prøve ut.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Så lekker kan juletorsken bli
Dagens rett

Så lekker kan juletorsken bli

For mange er torsk toppen av lykke til jul, og det er ikke rart når du får den servert slik som her i mandelpotetsuppe med spinat og hollandaise

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her