Pepperbiff av svin
Anne Lise Trøen, Åndalsnes Oppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2009

Pepperbiff av svin

Denne retten med pepperbiff der svinefilet spiller hovedrollen må du prøve. Og ikke bare det. Sopp og brokkoli i tillegg gjør måltidet fullkommet.

Fremgangsmåte

  1. Svinefilet:
    Tørk av filetene og gni dem inn med salt og peppermix. Dekk til og la dem ligge og trekke en time.
  2. Varm smøret godt i panna, og stek dem såvidt gjennom. Ta dem opp og hold dem varme.
  3. Hell fløte og rømme i panna og kok inn til en tykk saus. Smak til med salt og pepper.
  4. Poteter:
    Potetene kokes såvidt møre, og avkjøles noe. Ha olje i bunnen av en ildfast form,mengde olje etter størrelse på formen. Legg i potetene, krydderet drysses på.
  5. Sett stekeovnen på ca 200 grader, stek i ca 15 minutter mens du snur ofte. Grader og tid avhenger av komfyren.
  6. Sjampinjong:
  7. Soppen skjæres i skiver og stekes i olje i to eller tre omganger i varm panne, avhengig av størrelsen på panna. Smak til med salt og pepper.
  8. Brokkoli:
    Kok opp vann med salt og legg i brokkolien. La koke opp igjen og kok ca 3 min. Slå av vannet, ha på smør og sett på lokk. La stå på svak varme til smøret er smeltet, rør om så det fordeler seg på alle bukettene.
 Legg fileten på tallerkenen. Legg på litt av potetene, brokkolien og soppen til hver, og sett fram resten i en skål.
 
Slå resten av sausen i panna over biffene. Blir det mye, sett også den fram ved siden av.

Sendt inn av Anne Lise Trøen, Åndalsnes Oppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2009

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
I dag blir det en ekstra smaksrik vri på laksen
Dagens rett

I dag blir det en ekstra smaksrik vri på laksen

Det tar mye kortere tid å lage pulled laks enn kjøtt. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Lag en påskevri på biffmiddagen
Dagens rett

Lag en påskevri på biffmiddagen

Biff og appelsin er kanskje ikke det første du tenker på, men du kommer til å bli overbevist av denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Trå til med mør og saftig entrecôte
Dagens rett

Trå til med mør og saftig entrecôte

Skikkelig fredagsstemning blir det rundt middagsbordet med denne oppskriften på grillet entrecôte med spinatpoteter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Egg, rom og litt ekstra smak gir den riktige påskestemningen
Ukens drink

Egg, rom og litt ekstra smak gir den riktige påskestemningen

Rum flip er det nærmeste du kommer eggelikør, men altså mye bedre og lettere å drikke.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her