Pinnekjøtt i farger
Arild Kjetså

Pinnekjøtt i farger

Sett farge på pinnekjøttet med denne oppskriften. Tyttebærsausen som du også får oppskriften på her, er selvfølelig med på fargesettingen. Til og med hvit saus hører med.

Fremgangsmåte

Pinnekjøtt tilberedes på vanlig måte: Først dampkokt på rist deretter grillet i raskt i ovn. Detaljert fremgangsmåte her

Til denne retten kan du fint bruke rester av pinnekjøtt.

  1. Lag kålrotsstappe .
  2. Broccoli- og spinattimbal:
  3. Sett ovnen på 175 grader.
  4. Rens og kok brokkoli i lettsaltet vann, til den er mør. Skyll og damp spinaten til den faller sammen eller tin dypfryst spinat og la den renne godt av. Mos brokkoli og spinat sammen.
  5. Lag hvit saus og la den koke i 5 min. Rør den hvite sausen sammen med ett egg tilsett deretter brokkoli-og spinatmosen. Smak til med salt, pepper, hvitløk og tabasco.
  6. Smør små former og fyll dem. Sett formene i langpanne med varmt vann (vannbad) og la timbalene stivne midt i ovnen i ca 20 minutter.
  7. La dem stå litt i formene før de hvelves ut.
  8. Tyttebærsaus: Kok tyttebær, sukker, appelsinjuice og sherry i ca 5 minutter til bærene er møre. Sil sausen og mos så mye som mulig av bærene gjennom sikten. Rør inn litt fett fra pinnekjøttet.
  9. Nærmere julefarger kommer du ikke og den friske tyttebærsausen hever smaken.

Pinnekjøtt er enklere enn du tror

Tapas er en god løsning for jule- eller nyttårsfesten

Apéritifs store jule- og nyttårsmeny gir deg svar på de fleste spørsmål

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Arild Kjetså

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
+
Ukens vin

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene

Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sierra de Gredos-produsent hardt rammet av brann
+

Sierra de Gredos-produsent hardt rammet av brann

Bernabeleva som er en av de mest populære produsentene i Sierra de Gredos nær Madrid, måtte ta den største støyten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene er usannsynlig billige
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene er usannsynlig billige

Årsaken er knyttet til eieren som får sin «lønn i himmelen».

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Røverkjøp til grillmaten
+
Ukens vin

Røverkjøp til grillmaten

150 kroner er for et kupp å regne for denne spanske rødvinen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Burgund passerer Bordeaux

I juli måned ble det solgt mer burgundere enn bordeauxer i det øverste fine wine-segmentet, for første gang siden 2022.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Poteter, ost og løk er det du trenger i dag
Dagens rett
Ostegratinerte nypoteter med løksalat

Poteter, ost og løk er det du trenger i dag

Men ikke hvilken som helst ost. En myk og moden rødkittost er det som gjør nypotetene ekstra gode. Med den lille løksalaten på toppen får du også friskhet inn i bildet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her